Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pandemia spowodowała, że MOPR ma kłopoty finansowe. Utrzymujący się z dotacji ratownicy planują publiczną zbiórkę

Fot. Ł. Węglewski

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (MOPR) ma tak trudną sytuację finansową, że jeszcze przed wakacjami planuje uruchomienie publicznej zbiórki.

Pieniądze mają posłużyć przede wszystkim na opłacenie pracy wykwalifikowanych ratowników. Jak powiedział rzecznik MOPR Jarosław Sroka, z powodu pandemii nie odbywają się regaty, na których ratownicy zarabiali i były dla nich ważnym zastrzykiem finansowym.

W tym roku zwolniły się już 3 doświadczone, naprawdę, porządnie przygotowane do tej pracy osoby. Powodem są bardzo niskie zarobki w naszej służbie. Wszędzie płacą już więcej, niż u nas.

– podsumował Sroka i dodał, że praca w MOPR wymaga nie tylko wiedzy teoretycznej ale przede wszystkim doświadczenia, które nabywa się latami.

Zastąpienie ludzi jakich mamy jest niemożliwe. Wyszkolenie porządnego ratownika wodnego zajmuje kilka lat.

Kłopoty finansowe MOPR wynikają z pandemii. Od wielu lat ratownicy zarabiali pieniądze zabezpieczając regaty organizowane np. przez firmy dla swoich pracowników, czy też regaty branżowe.

Rocznie zarabialiśmy na takich imprezach od 100 do nawet 150 tysięcy złotych. To dla nas duże pieniądze. Przez COVID-19 w tamtym roku nie było żadnych regat, w tym też nic nie wskazuje na to, żebyśmy mogli zarobić na regatach.

– dodał Jarosław Sroka.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od lat utrzymuje się z dotacji. Tę, którą przyznaje marszałek województwa MOPR, w całości, przeznacza na ubezpieczenia oraz na remonty sprzętu. Dotacja od wojewody w wysokości 650 tysięcy złotych rocznie jest przeznaczona na wypłaty całoroczne dla 20 ratowników.

Od wielu lat dotacje są na niezmienionym poziomie. Od lat nie kupiliśmy nowego sprzętu, nie doposażamy się, a żeglarzy na Mazurach jest coraz więcej. Ostatnie lato było rekordowe, żeglowało tak wielu ludzi, że robiły się na wodzie korki. To lato zapowiada się podobnie, a my nie mamy pieniędzy na godne wypłaty dla ludzi. To wstyd, że osoba ratująca innych zarabia nieco ponad 2 tysiące złotych na rękę.

– powiedział Jarosław Sroka.

MOPR zabiegał też o sponsorów, niestety, na razie, bezskutecznie. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od wielu lat, przez okrągły rok, pilnuje długiego na ponad 100 kilometrów szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Ratownicy mają główną bazę w Giżycku oraz stacje w Mikołajkach, Harszu-Skłodowie i Piszu. W sumie w MOPR pracuje 20 ratowników, na jednej zmianie jest 9 osób.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP (J. Kiewisz-Wojciechowska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, dotacje, ratownicy, Wielkie Jeziora Mazurskie, MOPR, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, kłopoty finansowe
Sanitarny dramat na Mazurach – zamknięte toalety i odsysacze nieczystości

Po mazurskich jeziorach żeglują w czasie majówki setki ludzi. Niestety, nie mają gdzie skorzystać z portowych toalet, bo te są zamknięte. Nie działają także maszyny odsysające...

Zamknij
RadioOlsztynTV