Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większy komfort podróżowania i dłuższe trasy. PKP Intercity zmienia rozkład jazdy

Nowe pociągi oraz wyższy standard podróżowania – to najważniejsze nowości dla województwa warmińsko-mazurskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia.

Zmieni się komfort podróżowania, ponieważ niemal wszystkie będą w kategorii Intercity. Wygodniejsze będzie kursowanie m.in. po północnej Polsce – pomiędzy Olsztynem a Trójmiastem i Szczecinem pasażerowie będą podróżować jedynie pociągami kategorii IC. Wszystkie będą obsługiwane składami ze zmodernizowanymi wagonami.

Tak samo będzie na trasie Olsztyn – Poznań. Wszystkie pociągi łączące obydwa miasta będą w kategorii IC: to Drwęca, Mamry, Ukiel i Jeziorak. Wydłuży się relacja ostatniego z nich, dzięki czemu Olsztyn uzyska nowe połączenie z Wrocławiem. Nowy pociąg Niegocin zapewni połączenie Giżycka z Trójmiastem na czas modernizacji linii kolejowej nr 38. Od czerwca 2021 r. pociąg TLK Biebrza pojedzie w wydłużonej relacji Gdynia – Warszawa przez Olsztyn, zapewniając tym samym komunikację Olsztyna z Podlasiem. Nowy rozkład przyniesie także cykliczne połączenia między Olsztynem a Warszawą. Na tej trasie kursować będzie 8 pociągów.

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także jeszcze jedno nowe połączenie, którego start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Pociąg TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój – Olsztyn, zapewniając olsztynianom codzienne połączenie z Warszawą, Katowicami, Nysą i Kotliną Kłodzką.

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Prace rozpoczną się na linii nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko, przez co pociągi między Olsztynem a Białymstokiem (IC Rybak, TLK Biebrza ) kursować będą przez Szczytno i Pisz, a skład IC Mamry z Wrocławia dojedzie tylko do Giżycka.

Kolejne zmiany czekają na pasażerów wraz z rozpoczęciem modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. Część pociągów z i do Olsztyna będzie dojeżdżać tylko do i ze stacji Warszawa Gdańska.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, kolej
Ełk znalazł się na liście przyszłorocznych inwestycji kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły plany inwestycyjne na najbliższy rok. Zostało tam także uwzględnione województwo warmińsko-mazurskie. Zarządca sieci kolejowej chce w najbliższym czasie rozpocząć remonty i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV