Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister rozwoju o pilotażowym programie start-upów: Projekty 210 młodych biznesmenów dostaną wsparcie

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak

O inwestycjach wchodzących w skład wschodniej magistrali kolejowej i wspieraniu młodych przedsiębiorców mówił w Porannych Pytaniach Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

W Olsztynie podpisano umowy w sprawie modernizacji  linii kolejowych. Po zakończeniu prac  podróż ze stolicy Warmii i Mazur do Warszawy ma trwać mniej niż dwie godziny.

Jak podkreślił Adam Hamryszczak ponadregionalny program obejmuje pięć województw makroregionu Polski Wschodniej.

Inwestycje warte są łącznie ponad 2 miliardy złotych. Środki te mają wesprzeć zarówno samorządy, jak i inwestycje realizowane przez polskie spółki w zakresie infrastruktury kolejowej. Dodatkowe środki są dedykowane również do przedsiębiorców i młodego biznesu dlatego warto z tego skorzystać. Umowy dotyczyły nie tylko województwa warmińsko-mazurskiego. Dofinansowane zostaną także odcinki: Lewki-Hajnówka, Czeremcha-Hajnówka, Białystok-Bielsk Podlaski (na Podlasiu) oraz Skarżysko Kamienna-Sandomierz (w województwie świętokrzyskim).

20 milionów euro dostali też młodzi przedsiębiorcy z Polski wschodniej na rozwój swoich pomysłów. Do pilotażowego programu wspierającego  start-upy zgłosiło się ponad 2,5 tysiąca osób. Na „inkubację biznesu” wsparcie dostało 210 przyszłych przedsiębiorców. Jak wyjaśnił podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Adam Hamryszczak, doceniono nie tylko projekty informatyczne.

Oprócz sektora cyfrowego pojawiają się – co nas szczególnie cieszy – projekty dotyczące kwestii związanych z automatyzacją, robotyzacją, biotechnologami i przemysłem rolniczym. Spektrum ciekawych inwestycji jest szerokie.

Zdaniem Adama Hamryszczaka Polska wschodnia potrzebuje nowych firm, które będą się rozwijały.

Jest to niezwykle ważne dla samorządów. Tworzą się nowe miejsca pracy, zwiększa się baza podatkowa dla samorządów. Poszczególni samorządowcy mają dodatkowe środki na inwestycje prorozwojowe. Idziemy w kierunku zwiększenia inwestycji prywatnych.

Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014 – 2020.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Adamem Hamryszczakiem

Redakcja: BSChromy/KPiasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Adam Hamryszczak
Pakiet Ministerstwa Rozwoju szansą dla takich miast regionu jak Braniewo

  Braniewo będzie w czołówce miast ubiegających się o te środki - tak zareagowała burmistrz Braniewa Monika Trzcińska na środowy komunikat Ministerstwa Rozwoju o ponad 2,5...

Zamknij
RadioOlsztynTV