Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -15 °C pogoda dziś
JUTRO: -12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pakiet Ministerstwa Rozwoju szansą dla takich miast regionu jak Braniewo

Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, fot. M. Sochacki

 

Braniewo będzie w czołówce miast ubiegających się o te środki – tak zareagowała burmistrz Braniewa Monika Trzcińska na środowy komunikat Ministerstwa Rozwoju o ponad 2,5 mld zł wsparcia z funduszy UE w najbliższych latach dla średnich miast.

Istotnym elementem pakietu jest dedykowane średnim miastom wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wsparcie to jest przede wszystkim dedykowane dla takich miast, jak Braniewo, czyli liczących powyżej 15 tys. mieszkańców będących siedzibami powiatów, które najbardziej ucierpiały na transformacji gospodarczej w III RP. W Braniewie po roku 1990 upadły praktycznie wszystkie zakłady przemysłowe, a bezrobocie należało do największych w województwie.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że pakiet dla średnich miast jest realizacją jednego z punktów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich – obecnie to 255 miejscowości.

Szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie, zidentyfikowane podczas analiz Polskiej Akademii Nauk sporządzanych na potrzeby SOR, które w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze – napisano w komunikacie.

Nareszcie środki nie będą kierowane tylko do metropolii. Startujemy po wszelkie możliwe środki, więc i o te na pewno będziemy walczyć. Wszystkie działania jakie prowadzę mają na celu pozyskanie inwestorów do podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

– skomentowała komunikat Ministerstwa Rozwoju dla Polskiego Radia Olsztyn burmistrz Monika Trzcińska.

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego – zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi. Każdy taki obszar naszego kraju musi być włączony w procesy rozwojowe, przez zidentyfikowanie i wsparcie jego indywidualnych zasobów i unikalnego potencjału – powiedział, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak pakiet składa się z trzech zasadniczych faz. Faza pierwsza zostaje uruchomiona już dziś i polega ona na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów Pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty – pracujemy nad tym, aby Pakiet poszerzał się o kolejne inicjatywy – zaznaczył Hamryszczak.

Zdaniem wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego – cytowanego w komunikacie – wykorzystanie przygotowanych przez resort narzędzi dla średnich miast zależeć będzie wyłącznie od aktywności samorządów, przedsiębiorców i mieszkańców. Wierzymy, że ich połączone wysiłki zaowocują rozwojem tych miast, poprawą jakości życia i odwróceniem negatywnych tendencji odpływu ludności. Pakiet pomoże zbudować trwały potencjał społeczno-gospodarczy, a także wzmocni rolę średnich miast na mapie rozwoju Polski – podkreślił.
(PAP/asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Braniewo, Monika Trzcińska, Mateusz Morawiecki, Adam Hamryszczak
Premier Mateusz Morawiecki otrzymał honorową statuetkę 24. Gali „Osobowość Roku Warmii i Mazur 2016”

Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu przyznał tytuły "Osobowość Roku Warmii i Mazur 2016". Honorową statuetkę odebrał wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki - za wybitne dokonania na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV