Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister inwestycji i rozwoju zapowiada: w Giżycku powstaną mieszkania w formule PPP, będzie to program pilotażowy

Fot. fotolia.pl

W Giżycku będą budowane mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – zapowiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska. Dodała, że będzie to program pilotażowy. Zostanie także wypracowana umowa, którą będą mogły wykorzystać inne samorządy.

Model PPP zakłada, że partner prywatny pozyskuje finansowanie na realizację inwestycji (najczęściej w formie wkładu własnego uzupełnionego kredytem bankowym), następnie zarządza wybudowaną infrastrukturą, świadczy usługi publiczne pobierając stałą opłatę od partnera publicznego lub też, jeśli umowa PPP zawarta jest w formule koncesji, refundacja wyłożonych przez niego środków odbywa się poprzez sprzedaż tych usług na rzecz użytkowników. Po 20-30 latach, inwestycja wraca do podmiotu publicznego, który może kontynuować świadczenie usług publicznych we własnym zakresie.

Wiceminister Zielińska poinformowała, że w ubiegłym roku podpisano 15 umów o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wśród nich są między innymi: parkingi wielopoziomowe w Gdańsku, termomodernizacja budynków w Sopocie czy rewitalizacja starych dzielnic w Wałbrzychu.

Rośnie zainteresowanie samorządów budową mieszkań w tej formule. W kwietniu na rozmowy w tej sprawie przyjechali do resortu przedstawiciele Zduńskiej Woli, jednak najbardziej zaawansowane w tej kwestii są władze Giżycka, które skorzystały z możliwości uzyskania opinii Ministra Inwestycji i Rozwoju o możliwości wykorzystania formuły Partnerstwa Publiczno-Prywatnego do planowanego przedsięwzięcia w sektorze mieszkalnictwa.

Zgodnie z kosztorysem, planowane budynki mają kosztować około 26 milionów złotych.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mieszkanie, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Formuła PPP, partnerstwo publiczno-prywatne
„Pod okiem opiekunów będą się uczyć samodzielności”. W Węgorzewie powstają mieszkania dla osób upośledzonych umysłowo

Fundacja Pomocy Społecznej "Nasz Dom Węgorzewo" utworzy mieszkania wspierane dla ośmiu dorosłych. Zamieszkają w nich osoby upośledzone umysłowo. Pod okiem opiekunów będą się uczyły samodzielnego życia....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV