Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We Fromborku będziemy obchodzić 50-lecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Przed miłośnikami muzyki wakacyjny sezon koncertów organowych, o których będziemy z pewnością systematycznie informować. Najbardziej znane, to te w Pasymiu, Św. Lipce, Olsztynie, Pasłęku, Giżycku, Ełku, niewielkim Ramsowie i oczywiście we Fromborku.  A tamtejszy festiwal należy do najstarszych tego typu imprez muzycznych w Polsce i w Europie. W tym roku obchodzimy 50- lecie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Staraniem oo. Salezjanów, którzy po wojnie opiekowali się katedrą i sprawowali duszpasterstwo w parafii fromborskiej, w 1967 r. w rok po uruchomieniu organów katedralnych, zorganizowano festiwal o randze międzynarodowej. Jego pierwszymi organizatorami byli prof. Leon Bator z Gdańska – Oliwy oraz prof. Jan Jargoń z Krakowa. On przyczynił się do odbudowy i rozbudowy instrumentu. Zaprojektował i nadzorował realizację stworzenia dyspozycji brzmieniowej fromborskich organów, jaka dziś cieszy swymi walorami dźwiękowymi wielu koneserów muzyki organowej.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu czeka nas 7 koncertów w lipcowe i sierpniowe niedziele.

 

(R.Lesiński/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork
Frombork straci szansę na uzdrowisko?

Kilkuletnie starania Fromborka o uzyskanie statusu uzdrowiska nie przynoszą oczekiwanych efektów. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu pozytywnie zaopiniowała rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV