Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Wbito pierwszą łopatę pod budowę fabryki płyt meblowych EGGER w Biskupcu
1 miliard złotych kosztować będzie budowa fabryki płyt meblowych grupy EGGER w Biskupcu. Jak zapewnia austriacki inwestor, to najnowocześniejsza fabryka tej grupy, dzięki której powstanie 400 miejsc pracy w zakładzie i 600 w firmach kooperujących.
W środę zostały symbolicznie wbite łopaty pod budowę fabryki, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Rocznie będzie produkować ok. 650 tys. metrów sześciennych płyt wiórowych.
Współwłaściciel grupy EGGER Michael Egger powiedział podczas uroczystości, że ulokowanie fabryki w Biskupcu jest odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnego rynku, a także na dalszy rozwój przemysłu meblarskiego i drzewnego w regionie.
Dodał, że fabryka będzie dobrym sąsiadem dla Biskupca. Zapewnił, że EGGER jest świadomym przedsiębiorcą, spełniającym najwyższe wymagania ekologiczne, który odpowiedzialnie wykorzystuje surowce, korzysta z najnowocześniejszych maszyn, ale przede wszystkim docenia potencjał swych pracowników.
Kto ma dużo pieniędzy może kupić sobie fabrykę i najnowocześniejsze maszyny, ale ludzi i ich wiedzy się nie kupi. Połączenie tych dwóch obszarów to jest ten właściwy krok
– dodał.
Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski ocenił, że rozpoczęcie inwestycji to ważny dzień dla regionu i miasta.
Ciężka i trudna była droga do miejsca, w którym znajdujemy się teraz. To nie były setki, ale tysiące godzin negocjacji. Choć zdarzały się protesty, to były one dla nas bodźcem do tego, by sprawdzić i prześledzić, czy wszystko jest w porządku. Historia pokaże, że ulokowanie tu fabryki było dobrą decyzją. Chodzi o to, by gospodarka w małych gminach rozwijała się w dobrym tempie i mieszkańcy odnieśli korzyści
– dodał burmistrz.
Pierwsza w Polsce fabryka EGGER będzie częścią Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstanie na działce o powierzchni 85 ha zlokalizowanej na południe od Biskupca, w pobliżu skrzyżowania dróg krajowych nr 16 i 57. Zakład zostanie podzielony na kilka głównych części, takich jak składowisko drewna, obszar produkcyjny, teren do obróbki materiałów drewnopochodnych, magazyn produktów oraz budynki administracyjne. Umiejscowienie poszczególnych części fabryki zostało wybrane w taki sposób, aby zminimalizować jej wpływ na otoczenie i środowisko naturalne.
Fabryka w Biskupcu będzie 19. zakładem grupy EGGER na świecie. Bezpośrednie zatrudnienie znajdzie 400 osób, a dodatkowych 600 miejsc pracy powstanie w firmach kooperujących.
Autor: Agnieszka Libudzka/PAP
Redakcja: A.Socha
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu burmistrza Biskupca
- Sąd podjął decyzję w sprawie uchwały Rady Miejskiej w Biskupcu
- Czy Rada Miejska w Biskupcu złamała prawo? Skargą prokuratury zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
- Kontrowersje w sprawie sprzedaży gruntów pod budowę fabryki Egger w Biskupcu. Posłuchaj audycji Śliska sprawa