Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Warmińsko-mazurskie (znów) na końcu stawki. Chodzi o wynagrodzenia
Są nowe, dokładniejsze dane o zarobkach Polaków. Nie zmienia się jedno – województwo warmińsko-mazurskie znalazło się tradycyjnie na samym dole zestawienia.
Główny Urząd Statystyczny zaczął publikować w nowy sposób dane o naszych zarobkach. Dotychczas co miesiąc informował o przeciętnym wynagrodzeniu – i to tylko w odniesieniu do części gospodarki. Teraz zaczął podawać dane o medianie wynagrodzeń w całej gospodarce. Opóźnienie publikacji danych jest nieduże – najnowsze informacje dotyczą marca bieżącego roku. Ekonomiści podkreślają, że teraz dowiedzieliśmy się, ile naprawdę wynoszą nasze przeciętne zarobki. Z drugiej strony, nie są to informacje optymistyczne.
Mediana zarobków w Polsce wyniosła 6,5 tysiąca złotych miesięcznie brutto – to o ponad 2 tysiące mniej, niż przeciętne wynagrodzenie. Różnica wynika stąd, że mediany nie zaburzają choćby zarobki najbogatszych.
Mediana jest takim punktem środkowym, który pokazuje, że połowa populacji zarabia mniej niż – i tutaj pada ta kwota – a druga połowa – nie mniej niż. Wcześniej, kiedy publikowano informacje o przeciętnym wynagrodzeniu, to spotykało się z takich niechętnym odbiorem obywateli, którzy dowiadywali się, jakie jest przeciętna pensja i niekiedy było to dla nich nieprzyjemne doświadczenie
– powiedział doktor Marcin Janusz z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Kolejny raz okazało się, że województwo warmińsko-mazurskie nie ma powodów do zadowolenia. Mediana zarobków w regionie wynosi 6 tysięcy złotych miesięcznie brutto. To najgorszy wynik spośród wszystkich województw. Mieszkańców niespecjalnie to dziwi. – Na pewno nie jesteśmy najlepiej zarabiającym województwem – przyznała pani Julia. – Jest kiepsko z pracą i finansowo też. Najniższa krajowa przeważnie, czasem troszkę wyżej – dodała pani Halina. – Mogę szczególnie powiedzieć o sektorze budowlanym. Stawki są zdecydowanie niższe, niż w innych regionach. Troszkę się nas wykorzystuje, poza tym jest mało inwestycji, mniej pracy, niż gdzie indziej i wiedzą, że ludzie nie mają wyjścia i muszą pracować za te stawki, co im się oferuje – ocenił pan Sławomir.
W województwie warmińsko-mazurskim najlepiej zarabia się w Olsztynie – tu mediana wynosi ponad 6700 złotych brutto miesięcznie. Najniższa jest w powiecie nowomiejskim – wynosi 5100 złotych miesięcznie brutto. W skali kraju najwyższa mediana zarobków jest w Warszawie. Wynosi prawie 9 tysięcy złotych brutto.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko