Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurscy politycy PiS sprzeciwiają się przymusowej relokacji migrantów

Fot. A. Piedziewicz

Działacze PiS z Warmii i Mazur przekonują, że europejskie plany przymusowej relokacji migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski.

Jak przekonywał poseł Robert Gontarz, spokój, rozwój, bezpieczeństwo i suwerenność są domenami, o których PiS nieustannie mówi.

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka dodał, że polityka migracyjna nie powinna być ustalana w Brukseli, ale powinna pozostać domeną państw członkowskich Unii Europejskiej.

Błędy polityki niemieckiej doprowadziły nas do sytuacji, że mamy problem migracyjny w całej Unii. Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie mówiło NIE dla przymusowej relokacji migrantów ekonomicznych. Jeśli chodzi o prawdziwych uchodźców, to rząd wraz z Polkami i Polakami pokazał solidarność wobec prawdziwych uchodźców, którzy potrzebowali pomocy, gdy wybuchła wojna w Ukrainie

– podkreślił.

Działacze PiS z Warmii i Mazur przekonywali, również, że należy bronić elektrowni i kopalni w Turowie, gdyż dostarcza ona od 7 do 8 procent prądu zużywanego w kraju.

Co to daje? To, że blisko 4 miliony gospodarstw domowych ma dostęp do energii elektrycznej. To daje również coś, co jest kluczowe dla każdej rozwijającej się gospodarki, a taką jest polska gospodarka. Są to miejsca pracy

– wyliczał wiceminister Andrzej Śliwka.

Poseł PiS Robert Gontarz podkreślał zaś, że utrzymanie wydobycia węgla i produkcji prądu w Turowie to sprawa suwerenności Polski.

To jest bardzo istotne, bo pokazuje jak w soczewce, jak ważne jest to, żebyśmy dbali o interesy naszego kraju, o interesy każdego miejsca w naszej pięknej Ojczyźnie Polsce

– mówi.

Sprawa Turowa zaczęła się w 2021 roku od sporu z Czechami, którzy zarzucili Polsce, że kopalnia obniża poziom wód podziemnych w kilku czeskich miejscowościach. Gdy ze stroną czeską udało się osiągnąć porozumienie, do sporu włączyli się ekolodzy. Po ich skargach, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową zezwalającą na działanie kopalni po roku 2026.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w polityka, Iława, PiS, afryka, relokacja, Bliski Wschód, Robert Gontarz, migranci
Działacze PiS o relokacji migrantów i kopalni Turów

"Polska musi dbać o swoje bezpieczeństwo" - mówili podczas konferencji prasowych działacze PiS z regionu. Spotkali się w Piszu oraz Olsztynie, aby omówić m.in. problem relokacji...

Zamknij
RadioOlsztynTV