Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińskie kapliczki odzyskają dawną świetność. Rusza program ratowania tych cennych zabytków

Zabytkowa kapliczka z 1786 roku znajdująca się w centrum Brąswałdu. Fot. A.Miniewicz-Zaremba

Kapliczki przydrożne – symbole Warmii i cenne zabytki doczekają się renowacji. Rozpoczyna się program ratowania kapliczek, w który zaangażowane są warmińskie gminy, starostwo powiatowe w Olsztynie i warmińsko-mazurski konserwator zabytków.

Na początek wybrano 20 obiektów, które zostaną poddane pracom remontowym i konserwatorskim. Jak podkreśla rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago to cenne elementy naszego krajobrazu.

Rozpoczynamy akcję ratowania jak największej liczby kapliczek. Na początek wytypowano 20 obiektów, na szlaku Świętej Warmii (…) Wymagają one najpilniejszych prac.

00:00 / 00:00

Jak zaznacza rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago, kapliczki są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Warmii.

Na naszym terenie mamy bardzo dużo kapliczek, które są znakiem rozpoznawczym Warmii.  Wiele z nich wymaga pilnych prac. Często wysiłek finansowy przekracza możliwości samych samorządów, które najczęściej są właścicielami tych obiektów.

00:00 / 00:00

Żeby ratować kapliczki, zostanie podpisane porozumienie w sprawie wspólnej realizacji projektu. Zakłada opracowanie dokumentacji konserwatorskiej dla kapliczek z powiatu olsztyńskiego. Pierwszym krokiem, zaplanowanym na najbliższe 2 lata, będzie zapewnienie środków finansowych na przygotowanie profesjonalnej dokumentacji konserwatorskiej kapliczek na Szlaku Świętej Warmii.

Szacuje się, że na Warmii jest około półtora tysiąca kapliczek. Większość, tych zachowanych, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i charakteryzuje się stylem neogotyckim. Pośród warmińskich kapliczek nie brakuje jednak również budowli barokowych, głównie z XVIII wieku, jak i klasycystycznych z XIX wieku.

Kapliczka między Św. Lipką a Reszlem. Fot.A.Minkiewicz-Zaremba

Najstarsza kapliczka w Kaplitynach. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Krajobraz Warmii, okolice Kudyp. Fot. Ł.Węglewski

Warmińska kapliczka w Starym Kawkowie

Kapliczka w Orzechowie. Fot. A. Minkiewicz-Zaremba

Kapliczka w Orzechowie. Fot. Łukasz Węglewski

XIV kapliczka Wniebowzięcie NMP. Fot. Jolanta Grzyb

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, zabytek, Olszty, kapliczki, starostwo powiatowe, konserwator zabytków
Dziś rusza ultramaraton rowerowy po historycznej Warmii. Jaką trasę mają przed sobą uczestnicy?

Wyzwanie przejechania 555 kilometrów wzdłuż granic historycznej Warmii w czasie nie dłuższym niż 80 godzin podjęło 35 rowerzystów wyczynowców, którzy w czwartek wezmą udział w pierwszym...

Zamknij
RadioOlsztynTV