Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmiński ksiądz Wojciech Zink dołączył do grona Sprawiedliwych. W Warszawie odbyły się okolicznościowe uroczystości

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz poświęcony ks. Wojciechowi Zinkowi. Fot. A. Socha

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto pamiątkowy kamień i posadzono drzewko księdza Adalberta Wojciecha Zinka.

Duchowny był zarządcą diecezji warmińskiej w latach 1951-1953. Tytuł Sprawiedliwego przyznawany jest pośmiertnie osobom, które w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka.

Przewodniczący Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych Zbigniew Gluza był zaskoczony, że postać tak wybitnego księdza jest w Polsce właściwie nieznana:

Po wojnie przyjął polskie obywatelstwo i potrafił łączyć społeczności. Jest to jedyny ksiądz, który wystąpił w obronie prymasa Wyszyńskiego. Powinien być wzorcem nie tylko odwagi, ale także postawy, która definiuje drogę

– dodawał Zbigniew Gluza.

Na uroczystości w Warszawie była delegacja z gimnazjum w Gietrzwałdzie, które nosi imię księdza. Zaprezentowali program artystyczny poświęcony osobie patrona. Jak powiedziała jedna z uczennic, ksiądz Zink jest niewątpliwym autorytetem:

Pokazał, że nie jest ważne, czy ktoś jest Niemcem, Anglikiem czy Polakiem. Ważne, aby działać w słusznej sprawie. Ks. Zink nie był Polakiem ,ale bronił naszej ojczyzny jak własnej.

Urodzony w Bydgoszczy w 1902 roku Wojciech był synem niemieckiego urzędnika i Warmiaczki. Katolicki ksiądz niemieckiego pochodzenia, mimo gróźb funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, jako jedyny hierarcha kościelny, nie podpisał deklaracji Episkopatu z września 1953 aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nie dopuścił też, by jego diecezja podporządkowała się władzom komunistycznym. Ksiądz Adalbert Wojciech Zink został aresztowany i w więzieniu mokotowskim spędził 16 miesięcy. Pobyt w celi zrujnował mu zdrowie.

W uroczystości wzięła udział delegacja z gimnazjum w Gietrzwałdzie, które nosi imię księdza. We wrześniu przed olsztyńską bazyliką zostanie odsłonięty pomnik księdza, jako inicjatywa społeczna.

Inicjatorem Ogrodów Sprawiedliwych jest Mosze Bejski, współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Pierwszy w Polsce ogród powstał w 2014 roku na warszawskiej Woli. Dotychczas tytułem Sprawiedliwego uhonorowani zostali m.in. Marek Edelman, Jan Karski i Witold Pilecki.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Henryk Hoch krewny księdza Wojciecha Zinka w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Fot. A. Socha

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz poświęcony ks. Wojciechowi Zinkowi. Fot. A. Socha

Maja Komorowska, wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz, krewny księdza Wojciecha Zinka Henryk Hoch. Fot. A. Socha

Ksiądz Wojciech Zink. Fot. archidiecezja warmińska

Od lewej krewny księdza Wojciecha Zinka Henryk Hoch i ministrant księdza Herbert Monkowski. Fot. A. Socha

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie odsłonięto głaz i posadzono drzewko ks. Adalberta Wojciecha Zinka. Fot. A. Socha

Uroczystości w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Fot. A.Socha

Fot. A. Socha

 

Autor: A.Socha
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, Warmiak, Wojciech Zink
W Olsztynie stanie pomnik księdza Wojciecha Zinka

Jeszcze w tym roku na skarpie koło olsztyńskiej konkatedry zostanie odsłonięty pomnik księdza infułata Wojciecha Zinka. Zmarły w 1969 roku ksiądz był rządcą diecezji warmińskiej. To...

Zamknij
RadioOlsztynTV