Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury mają brygadę Obrony Terytorialnej. 140 żołnierzy złożyło przysięgę

W Morągu odbyła się przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. A. Rutkowski

Uroczyste ślubowanie  żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej odbyło się  w obecności ministra  Mariusza Błaszczaka na rynku w Morągu.

– Wojska Obrony Terytorialnej są znakomitym dopełnieniem wojsk operacyjnych. Ich siłą jest znajomość terenu, wysokie morale. Formacja odwołuje się do etosu Armii Krajowej – mówił w Morągu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

00:00 / 00:00

Szef MON podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej stanowią piąty rodzaj polskich sił zbrojnych i są złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swój wolny czas, by przygotować się do obrony ojczyzny.

To wojska gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, bardzo silnie związane tu, z województwem warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami. Wojska, które doskonale znają teren, wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych (…) Wiemy, że nawet najlepiej wyposażone – w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt – wojsko bez morale nie obroni ojczyzny (…) 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT odwołuje się właśnie do Armii Krajowej, do patronów związanych z Wileńską Brygadą AK, do tego etosu, który kształtuje naszą tożsamość narodową, tożsamość państwową

– mówił minister Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej mają ogromne znaczenie – napisał w liście do żołnierzy OT premier Mateusz Morawiecki. List odczytał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Ceremonię poprzedziła msza święta i przemarsz ulicami miasta. Szeregowy Łukasz Jankowski z Olsztyna, na co dzień, jest urzędnikiem. Podobnie jak pozostali, którzy złożyli przysięgę, przeszedł 16-dniowe szkolenie.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie się składała z 5 batalionów, stacjonujących w Olsztynie, Morągu, Ełku, Giżycku i Braniewie. Wojska Obrony Terytorialnej docelowo mają się składać z 17 brygad, liczących 53 tysiące żołnierzy.

Autor: K.Kantor
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, video, przysięga, WOT
W niedzielę pierwsza na Warmii i Mazurach przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Wniedzielę na rynku w Morągu około 140 żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową. W uroczystości weźmie udział minister obrony narodowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV