Warmia i Mazury dostały 50 milionów zł. na walkę z bezrobociem
50 milionów złotych z Unii Europejskiej mogą otrzymać powiatowe urzędy pracy na Warmii i Mazurach na wspieranie bezrobotnych w podejmowaniu pracy.
Ruszył właśnie nabór wniosków, finansowany z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020. Nabór jest ogłoszony w trybie pozakonkursowym, dlatego wnioski mogą składać wyłącznie Powiatowe Urzędy Pracy z województwa warmińsko-mazurskiego. Wnioskodawcy mają przeznaczyć pieniądze na działania, które pomogą bezrobotnym mieszkańcom regionu w znalezieniu zatrudnienia. Pomoc skierowana będzie do osób, które skończyły 29 lat.
Sfinansowane mają być m.in. staże, szkolenia, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności, doposażenie stanowiska pracy czy pośrednictwo pracy – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski. Dodał, że nabór wniosków został uruchomiony późno i nie wiadomo czy pieniądze przeznaczone na ten projekt zostaną do końca roku wydane.
Planowaliśmy, że nabór wniosków ruszy na początku czerwca; ruszamy teraz, więc mamy dwumiesięczne opóźnienie – przyznał Szczepkowski. Według niego, tak długo trwały procedury, począwszy od negocjacji dotyczących regionalnych programów operacyjnych, poprzez ustalanie kryteriów przyznawania pieniędzy, aż do powołania komitetu monitorującego.
Podkreślił, że pieniądze powinny być wydane do końca roku. Nie ma takiej szansy, dlatego rozmawiamy z ministerstwami pracy, infrastruktury i rozwoju oraz finansów, by można je było przesunąć na kolejny rok. Nie należy niemądrze wydawać pieniędzy, a jak jest presja, by je wydać, to tak się może zdarzyć” – ocenił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Kwota, jaka przypadnie poszczególnym powiatowym urzędom pracy, jest wyliczana na podstawie algorytmu, który m.in. uwzględnia stopę bezrobocia w danym powiecie. Wnioski powiatowe urzędy pracy mogą składać do WUP do 18 września.
Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach od lat jest najwyższa w Polsce. Jak podał GUS, na koniec czerwca tego roku w regionie zarejestrowanych było 84 tysiące 200 bezrobotnych na milion 400 tysięcy mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosiła 16,6 procent, a na jedną ofertę pracy przypadały 34 osoby.
(PAP/Karp/as)