Wacław Holewiński: To jest historia na wyciągnięcie ręki
Naszym gościem jest Wacław Holewiński – Pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej (1977-1989) i więzień polityczny w PRL. Z autorem rozmawiamy o jego najnowszej powieści „Pogrom 1905”.
Maj 1905 roku. Warszawa staje się miejscem makabrycznych wydarzeń: mieszkańcy miasta dokonują brutalnego samosądu na sutenerach i prostytutkach. W tym samym czasie generał-gubernator warszawski Konstantin Maksymowicz po nieudanym zamachu na swoje życie ukrywa się w zegrzyńskiej twierdzy, z niepokojem śledząc zamieszki w podległym mu mieście.
Czy był to spontaniczny zryw społeczny, mający przywrócić ład moralny w stolicy Kraju Nadwiślańskiego, czy przeciwnie – wyrachowana gra polityczna, odwracająca uwagę Polaków od radykalnych posunięć władz rosyjskich?
Powieść Wacława Holewińskiego odkrywa mało znane wydarzenia z polskiej historii, na tle których rozgrywają się szemrane interesy warszawskiego półświatka, afery kryminalne, zamachy i romanse.
Wacław Holewiński (1956) – pisarz, prawnik, wydawca, redaktor, działacz opozycji demokratycznej (1977-1989) i więzień polityczny. Autor ośmiu powieści, tomu opowiadań, tomu dramatów, a także słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych. Wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą imienia Józefa Mackiewicza (2013) za powieść”Opowiem ci o wolności” oraz trzykrotnie Warszawską Premierą Literacką. Od 2016 roku juror nagrody imienia Mackiewicza. Jest zastępca kierownika redakcji literackiej Programu II Polskiego Radia.
Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury.
Posłuchaj audycji Okno na Kulturę
Redakcja: GKasjaniuk