W Wilczym Szańcu odkryto kolejne znaleziska. „Mają nieocenioną wartość historyczną”
Butelki i talerze, pojemniki po kosmetykach, maszynki do golenia, tubki od pasty do zębów, a także szyld z zakładu fryzjerskiego z czasów Hitlera odnaleziono podczas poszukiwań prowadzonych w Wilczym Szańcu. Znaleziska wzbogacą ekspozycję prezentującą życie codzienne w kwaterze.
Jesienne zmniejszenie ruchu turystycznego w dawnej kwaterze Hitlera w Gierłoży pozwoliło na podjęcie wielu prac modernizacyjnych, ale także badawczych.
Obiekt przez wiele lat powojennych był eksplorowany przez wojska radzieckie, polskich saperów oraz miejscową ludność. Po wojnie natomiast stał się zagłębiem materiałów budowlanych zarówno przeznaczonych na odbudowę Warszawy, jak i lokalnych szabrowników.
To nie są cenne przedmioty. Mają jednak nieocenioną wartość historyczną
– tak o ostatnich znaleziskach w Wilczym Szańcu mówi nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.
– Niedługo wszyscy będą mogli obejrzeć eksponaty – zapewnia Zenon Piotrowicz.
Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało około 2,5 tys. ludzi. Według historyków to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.
Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej
Autor: K.Piasecka
Redakcja: Ł.Węglewski/A. Dybcio