Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Świętym Gaju uczczono świętego Wojciecha

Fot. J. Sulecki

W położonym między Elblągiem, Pasłękiem i Dzierzgoniem Świętym Gaju odbyły się uroczystości odpustowe ku czci świętego Wojciecha. Święty Gaj jest uważany za miejsce męczeńskiej śmierci pochodzącego z Czech biskupa Pragi oraz misjonarza terenów dawnych Prus.

Na zaproszenie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, mszę świętą odprawił przewodniczący konferencji biskupów katolickich w Białorusi biskup Aleh Budkiewicz.

Święty Wojciech z pewnością był człowiekiem odważnym oraz oddanym swojej posłudze. Kierowała nim przede wszystkim wiara, której trzeba życzyć naszemu pokoleniu. Jego odwaga służy przykładem, czego potwierdzeniem jest kanonizacja świętego przez Kościół.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

To dla nas ważne miejsce, szczególnie dla mieszkających najbliżej. Podobnie zresztą jak ważne jest Gniezno, gdzie spoczywają szczątki świętego. W swoim czasie był on ważną postacią w Europie Środkowej. Pomimo tego, że w ciągu swojego życia poniósł wiele klęsk, to ostatecznie jest uważany za pierwszego apostoła Chrystusa na tych ziemiach

– podkreśla biskup elbląski Jacek Jezierski.

00:00 / 00:00

Zapytaliśmy pątników o to, dlaczego pielgrzymują do Świętego Gaju, prosząc o wstawiennictwo Świętego Wojciecha.

Ksiądz proboszcz z Milejewa zorganizował pielgrzymkę, więc jestem. Bóg pozwolił mi dożyć tego, dlatego trzeba było tu przyjechać, aby dać świadectwo swojej wiary. (…)

Inni mieli także swoje szczególne powody.

Mamy z żoną 28. rocznicę naszego ślubu i postanowiliśmy w tym ważnym dla nas dniu wziąć udział w pielgrzymce.

00:00 / 00:00

Święty Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku. Był biskupem praskim, a także misjonarzem. Został głównym patronem Polski oraz wielu diecezji, w tym elbląskiej.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w kościół, Święty Gaj, odpust, święty Wojciech, męczennik
Kolegiata dobromiejska – skarb nie tylko architektury

Bazylika kolegiacka pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście, druga co do wielkości świątynia na Warmii, to obiekt pod wieloma względami wyjątkowy. W Dobrym...

Zamknij
RadioOlsztynTV