W Radiu od Kuchni pod nóż tym razem szły botwina i ryby
Botwina w roli głównej! W środowej audycji Radio od Kuchni sprawdzaliśmy czy lepiej wypada na zimno czy na ciepło. Jak zwykle nie zabrakło lokalnych produktów oraz znamienitych gości.
Za kuchennym blatem razem z Wiolą Zalewską i Maćkiem Maciejewskim stanęła Adrianna Trzepiota, pisarka pochodząca ze Szczytna, autorka „Zwilczonej”, „Amuletu Jaśminy”, czy „Zimowej Jutrzenki”. W swej twórczości Ada porusza zagadnienia związane z poszukiwaniem własnej tożsamości, pięknem natury oraz magią i niesamowitością, kryjącą się w zwyczajnej codzienności. Gościliśmy także Jerzego Skorupskiego z Agnieszką Ćwirko z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku.
Pośród głównych produktów w kuchni pojawiła się wspomniana botwina. Pierwszą potrawą był chłodnik z botwiny z chilli. Do jego przygotowania wykorzystaliśmy gęsty jogurt naturalny, kefir i maślankę. W produkty najwyższej jakości zaopatrzył nas prezes Oleckiej Spółdzielni Mleczarskiej – Jerzy Skorupski, który przy okazji zdradził kilka ciekawostek na temat przetworów mlecznych.
Kolejnym daniem, jakie przygotowaliśmy było pęczakotto z botwiny i koziego sera. Następnie zabraliśmy się za płoć z kaparami i puree selerowo-ziemniaczanym.
CHŁODNIK Z BOTWINKI Z CHILLI
Składniki:
- 1 pęczek botwinki średniej wielkości
- 2 jaja
- 200 ml wody
- pół pęczka koperku
- 1 pęczek szczypiorku
- sól, pieprz, miód
- 1 cm papryczki chilli
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek rzodkiewki
- 3 ogórki
- 200 g jogurtu naturalnego gęstego
- 500 g kefiru
- 500 g maślanki
- 2 łyżki soku z cytryny lub ocet jabłkowy
Przygotowanie:
Botwinkę poszatkuj. Ogórki i rzodkiewki zetrzyj na jarzynowej tarce. Posiekaj koperek i szczypiorek, rozetrzyj czosnek, ugotuj jaja.
Do garnka wlej 200 ml wody, dodaj posiekaną botwinkę, 1 łyżeczkę soli i miodu – najlepiej lipowego Kiedy woda się zagotuje, przykryj pokrywką i podgrzewaj na małym ogniu ok. 3 minut. Po tym czasie podgotowaną botwinkę przełóż do dużej miski i odstaw do wystudzenia. Ogórki posyp 1/2 łyżeczki soli, odstaw na 10 minut, aż zmiękną i puszczą wodę. Do ostudzonej botwinki dodaj jogurt, maślankę i kefir i roztarty czosnek.
Następnie dodaj resztę składników: ogórek, rzodkiewkę, koperek i szczypiorek. Dopraw do smaku solą, pieprzem, sokiem z cytryny lub octem – najlepiej z jabłek.
Dobrze jest dać czas chłodnikowi na tzw. przegryzienie. Najlepszy jest na drugi dzień.
Podawać z ugotowanym jajem.
PĘCZAKOTTO Z BOTWINY I KOZIEGO SERA
Składniki:
- pół szklanki pęczaku
- 1 pęczek botwiny
- 1 mała cebula
- pół szklanki białego wina
- ok. 350 ml bulionu warzywnego (marchew, seler, por, pietruszka – po jednej sztuce)
- 2 łyżki masła klarowanego lub oliwy
- ok 200 g sera koziego pleśniowego
- 50 g posiekanych orzechów włoskich
- pół pęczka natki pietruszki
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Cebulę i botwinę pokrój w drobną kosteczkę, odłóż całe liście botwiny.
Na dużej patelni rozgrzej tłuszcz, dodaj cebulę i smaż aż się zeszkli. Do cebuli wsyp kaszę i smaż 3 minuty, mieszając drewnianą łyżką.
Bulion trzymaj na ogniu, by cały czas był gorący. Do pęczaku wlej wino, a gdy odparuje, dodaj chochlą 1/4 objętości bulionu, mieszając go co jakiś czas. Gdy płyn odparuje, dodaj kolejną część bulionu do czasu, aż kasza będzie ugotowana pół twarda – czyli lekko twardawa w środku, ale miękka z wierzchu.
Pod koniec gotowania do kaszy dodaj botwinę, posiekaną natkę pietruszki i orzechy. Dopraw solą i pieprzem. Pęczakotto powinno być gęste, ale nie lejące. Podaj z pokrojonym w kostkę serem na liściach botwiny.
PŁOĆ Z KAPARAMI I PUREE SELEROWO-ZIEMNIACZANYM
Składniki:
- 100 g kaparów w zalewie
- 4 ziemniaki
- 2 świeże płocie
- 2 ząbki czosnku
- 1 seler
- 100 g sera welskiego
- pół łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- szczypta cynamonu
- olej do smażenia
- 20 ml śmietany 30%
- 20 g masła i 30 g do selera
- sól
- pieprz
- natka zielonej pietruszki
Przygotowanie:
Płocie umyj, oczyść, rozetnij poprzecznie i usuń wnętrzności. Zostaw łeb i ogon.
Wykonaj nacięcia ukośne na całej rybie w odstępach po 1,5 cm z każdej strony. Następnie wnętrze ryby natrzyj czosnkiem, solą i pieprzem. Smaż na patelni na 4 łyżkach mocno rozgrzanego oleju z obu stron – do miękkości ryby. Gotową ściągnij z ognia i wyłóż na talerz.
Ziemniaki obierz ze skóry, umyj, ugotuj. Czosnek obierz ze skóry, pokrój drobno i zeszklij na 2 łyżkach rozgrzanego oleju. Do zeszklonego czosnku dodaj osączone z zalewy oraz pokrojone drobno kapary i smaż przez 1,5 minuty na średnim ogniu. Usmażone dodaj do ryby. Seler obierz ze skóry, zalej lekko osoloną wodą, gotuj do miękkości. Dodaj do tego szczyptę gałki muszkatołowej i cynamonu, podsmaż z masłem na patelni i wymieszaj z ziemniakami. Na pure ułóż ryby, posyp drobno posiekaną nacią pietruszki.