Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W przyszłym tygodniu rusza eksploracja tuneli w Mamerkach

Mamerki. Bunkry dowództwa Wehrmachtu. Fot. Fotolia.com

Eksploratorzy z Muzeum w Mamerkach poinformowali, że 24 czerwca rozpoczną się prace w tunelach, które odkryto w maju na terenie tamtejszych bunkrów. Uzyskano wymagane prawem zgody Lasów Państwowych oraz konserwatora zabytków, a to otwiera drogę do eksploracji tuneli.

O odkryciu dodatkowych tuneli w Mamerkach i poszukiwaniu słynnej Bursztynowej Komnaty donosiły zarówno media ogólnopolskie, jak i zagraniczne, m.in. brytyjski Daily Mail. Sieć tuneli może mieć co najmniej 50 metrów długości. Kanały stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji.

Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach zapowiedział, że jeszcze przed eksploracją zostaną użyte kamery inspekcyjne, aby wykluczyć obecność niewypałów. Odkopanie wejść do tuneli i sprawdzenie ich kamerami to pierwszy etap prac. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, przedstawiciele muzeum oraz wyznaczeni poszukiwacze skarbów wejdą do tuneli z oświetleniem i kamerami.

Badacze twierdzą, że pod ziemią mogą zostać odnalezione rozmaite pamiątki po hitlerowcach, którzy w czasie II wojny światowej stacjonowali w bunkrach. Mogą to być m.in. dokumenty, sztućce, porcelana. Niektórzy twierdzą, że możliwe jest nawet znalezienie Bursztynowej Komnaty.

Rozpoczęcie prac o godz. 10.00.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w muzeum, bunkry, tunel, Mamerki, konserwator zabytków, bursztynowa komnata
Warmińskie kapliczki odzyskają dawną świetność. Rusza program ratowania tych cennych zabytków

Kapliczki przydrożne - symbole Warmii i cenne zabytki doczekają się renowacji. Rozpoczyna się program ratowania kapliczek, w który zaangażowane są warmińskie gminy, starostwo powiatowe w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV