Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców

Tendencja zatrudniania obcokrajowców w Polsce będzie rosła

Polskie przedsiębiorstwa zatrudniają ponad milion Ukraińców – wynika z najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Bezrobocie na Warmii i Mazurach spada, ale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Na koniec lipca stopa bezrobocia wyniosła 14 procent. Kiedy spojrzymy jednak na poszczególne powiaty okazuje się, że w wielu regionach poziom bezrobocia wynosi ponad 20 procent. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach bartoszyckim, gdzie stopa bezrobocia przekracza 24 procent, podobnie jest w powiecie kętrzyńskim i węgorzewskim.

Chociaż bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie okazuje się, że wielu pracodawców nie może znaleźć chętnych do pracy. Główny Urząd Statystyczny podał, że w pierwszym kwartale 2016 roku w całym kraju na pracowników czekało ponad 380 tysięcy miejsc pracy. Przedsiębiorcy, w obawie przed m.in. bankructwem coraz częściej szukają więc pracowników poza granicami kraju. Dzieje się tak, bo młodzi ludzie, którzy zdobędą odpowiednie kwalifikacje zamiast zostać w kraju, bardzo często szukają pracy za granicą. To zdaniem Mirosława Hiszpańskiego, prezesa Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan w Olsztynie, jeden z głównych powodów braku pracowników – nie tylko na warmińsko-mazurskim rynku pracy, ale w całym kraju. Zdaniem prezesa Konfederacji tendencja zatrudniania obcokrajowców w Polsce będzie rosła. Jak powiedział, jest to spowodowane wyjazdami Polaków do pracy w Niemczech, Norwegii i Anglii oraz tym, że polskie przedsiębiorstwa cały czas rozwijają się i nie mają kogo zatrudniać.

Praktyka zatrudnienia w ostatnich latach pokazała, że pracodawcy, różnych branż zmuszeni są do poszukiwania pracowników za wschodnią granicą Polski. Szacuje się, że w Polsce legalnie pracuje dziś ponad milion Ukraińców, ile osób zasila szarą strefę, tego nie pokazują żadne statystyki, można jedynie przypuszczać, że jest to co najmniej drugie tyle osób. – Taka tendencja będzie się utrzymywała – mówi Marta Żeligowska, specjalista do spraw rekrutacji w Instytucie Rozwoju Kapitału Ludzkiego w Olsztynie. Tylko przez ostatnie trzy miesiące przez tylko olsztyńskie biuro rekrutacyjne udało się załatwić pracę kilkudziesięciu osobom. Zainteresowanie jest bardzo duże – dodaje Emilia Mierzejewska, odpowiedzialna za kontakty z przedsiębiorcami w kraju. Najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są w branżach budowlanych, w przemyśle mięsnym i w handlu. Potrzebni są też pracownicy bez kwalifikacji, których zatrudnia się w jako pracowników fizycznych czy w produkcji.

Pytanie czy proces rekrutacji obcokrajowców do polskich przedsiębiorstw jest korzystny dla polskiej gospodarki? Mirosław Hiszpański odpowiada, że tak. Bez Ukraińców wielu przedsiębiorców przez brak kadry musiałoby zamykać fabryki. Szacuje się, że jeśli przedsiębiorcy nie znajdą polskich kadr, do 2020 w polskich przedsiębiorstwach będzie pracowało ponad 5 milionów obcokrajowców.

 

(grab/bsc/as)

Więcej w praca
Najpierw umowa, a potem praca. Zmiana w kodeksie pracy

Według dotychczas obowiązujących przepisów pracodawca musiał dopełnić formalności związanych z podpisaniem umowy do końca pierwszego dnia podjętej przez pracownika pracy. To pozwalało na ich odwlekanie, często...

Zamknij
RadioOlsztynTV