Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
W piątek obchodzony jest Europejski Dzień Natura 2000
Obszary Natura 2000 zajmują obecnie prawie 30 procent powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego i częściowo województw sąsiednich. Dzięki stworzeniu tej sieci chronione są cenne i zagrożone w skali Europy gatunki i siedliska przyrodnicze.
W regionie obszarów Natura 2000 jest obecnie 60, a dwa są procedowane. Jak mówi regionalny konserwator przyrody w Olsztynie, Aleksandra Krzysztoń-Rzodkiewicz na terenie warmińsko-mazurskiego położonych jest, w całości lub częściowo, 16 obszarów specjalnej ochrony ptaków i 44 obszary o znaczeniu dla Wspólnoty. Łącznie obszary Natura 2000, uwzględniając części wspólne z sąsiednimi województwami, zajmują prawie 665 tysięcy ha, czyli ponad 27 procent powierzchni całego regionu.
Obszary Natura 2000 powstają na podstawie dwóch unijnych dyrektyw: ptasiej i siedliskowej. Każde przedsięwzięcie, które na takim terenie ma być realizowane musi zostać ocenione pod względem oddziaływania na przyrodę. Wyznaczenie obszaru Natura 2000 oznacza, że każde planowane tam przedsięwzięcie musi być ocenione pod względem oddziaływania na przyrodę. Rzadko zdarza się jednak, że inwestowanie jest niemożliwe. Zazwyczaj takie zgody są wydawane, ale po spełnieniu pewnych warunków.
Na terenie warmińsko-mazurskiego największym obszarem specjalnej ochrony ptaków jest Puszcza Piska, a największy obszar siedliskowy to Ostoja Piska. W sieci Natura 2000 są też obszary powiązane z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi oraz Dolina Pasłęki, kompleksy leśne Puszczy Piskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Boreckiej, Rominckiej i Lasy Skaliskie.
W całej Polsce jest już prawie tysiąc obszarów Natura 2000 – to niemal 20 procent powierzchni kraju.
Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Chmielewska