Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Ostródzie otwarto stacjonarny punkt badań. Pomoże paniom w profilaktyce raka

Fot. D. Grzymska

Im więcej kobiet będzie robić profilaktyczne badania piersi, tym mniejsze ryzyko zachorowania na raka. W Ostródzie otwarto stacjonarny punkt mammograficzny.

Jest to dopełnienie kompleksowości, którą staramy się budować w Ostródzie. Mianowicie – funkcjonowała tu najpierw poradnia chirurgii onkologicznej, uzupełniliśmy ją poradnią onkologiczną. Jest ona pewną furtką, by każda kobieta mogła skorzystać bez skierowania z porady lekarskiej, onkologicznej – a następnie przejść do pewnej kwestii edukacyjnej.

00:00 / 00:00

– mówiła Anna Tybińkowska, dyrektor Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Dotąd mieszkanki powiatu ostródzkiego musiały korzystać z mamobusów. W powiecie ostródzkim w ramach programu profilaktyki raka piersi powinno przebadać się ok. 10 tysięcy kobiet. To pozwoliłoby na wczesne wykrycie nieprawidłowości oraz dałoby szansę na całkowite wyleczenie.

Fot. D. Grzymska

Tymczasem na tym terenie wciąż jest wiele przypadków, które rozpoznane są za późno – dodała Ewa Wawrzonkowska, prezes ostródzkiego Towarzystwa Amazonek.

To jest duża liczba zachorowań i to w młodszym wieku już kobiety w wieku 40+. Więc ten przedział nawet do 50. roku życia, ale i po 50. roku życia.

00:00 / 00:00

Punkt stacjonarnej mammografii mieści się w przychodni przy ul. Kościuszki 2. Pierwszy dzień działalności punktu mammograficznego w przychodni przy ul. Kościuszki 2, zgromadził dziesiątki pań.

00:00 / 00:00

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kobiety, profilaktyka, badanie
Moc na kobiety. Posłuchaj reportażu w Radiu Olsztyn

Projekt MOC na SIEĆ to jedno z działań ostródzkiego Stowarzyszenia Teraz My. Jego głównym celem jest utworzenie wojewódzkiej sieci Kół Gospodyń Wiejskich. Projekt rozpoczął się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV