Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

W olsztyńskim Wydziale Komunikacji nie zapłacimy gotówką. Coraz więcej instytucji stawia na elektroniczne płatności

Coraz więcej urzędów przyjmuje karty płatnicze. Niektóre rezygnują jednak całkiem z gotówki.

Najnowszy przykład to Wydział Komunikacji olsztyńskiego Urzędu Miasta. Z początkiem roku wprowadził możliwość płacenia kartą.

Bardzo często otrzymywaliśmy od mieszkańców sygnały, że chcieliby płacić kartą. Wiele osób denerwowało się po przyjściu do wydziału, że musi gdzieś wypłacić gotówkę

– mówi Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna.

Tyle, że jednocześnie w Wydziale Komunikacji zlikwidowano kasę i możliwość płacenia gotówką. Ci, którzy mają tylko ją, muszą iść na pocztę lub do ratusza, bo tam płatności przyjmowane są w obu formach. Gdyż mimo rosnącej popularności kart, wciąż wiele osób woli płacić gotówką. Widać to choćby w kasie sąsiadującego z Wydziałem Komunikacji olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Jeśli chodzi o wpłaty w kasie, to jest to mniej więcej po 50 procent gotówka i karta. Operacje kartą przeważają natomiast w przypadku biletomatów w autobusach i tramwajach

– informuje Paweł Palczewski ze ZDZiT-u.

Dlatego wiele urzędów – nawet wprowadzając płatności kartą – nie rezygnuje z tradycyjnych kas. Tak jest np. w Urzędzie Miasta w Mrągowie, który możliwość płacenia kartą wprowadził już w połowie 2017 roku.

Tą formą płatności zainteresowane są osoby młodsze. Natomiast osoby starsze wciąż wolą płacić gotówką

– mówi Małgorzata Lubowiecka z mrągowskiego magistratu. Podobne obserwacje mają pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Dlatego funkcjonują terminale płatnicze, ale mamy też dwa stanowiska kasowe, w których można dokonać płatności gotówką

– mówi Ireneusz Kapała z Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie jednak przyznaje – w punktach paszportowych Urzędu poza Olsztynem, czyli w Elblągu, Ełku, Kętrzynie, Giżycku i Bartoszycach możliwa jest jedynie płatność kartą.

Powody, dla których niektóre urzędy rezygnują z gotówki, to przede wszystkim niższe koszty oraz brak konieczności transportowania pieniędzy.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w terminal, wydział komunikacji, karta płatnicza, gotówka, Marta Bartoszewicz, Paweł Palczewski
Bezgotówkowe rozliczenia w wydziale komunikacji w Olsztynie. Zmiany obowiązują od nowego roku

Od Nowego Roku zmienił się sposób przyjmowania opłat związanych ze sprawami prowadzonymi przez wydział komunikacji olsztyńskiego ratusza. Teraz na miejscu będzie można ich dokonać tylko przy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV