Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

W olsztyńskim seminarium zainaugurowano nowy rok akademicki. Przejdzie do historii „Hosianum”

Fot. Marek Lewiński

Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie uroczyście zainaugurowało nowy rok akademicki. Na wszystkich rocznikach studiować będzie 21 osób.

8 alumnów rozpoczyna tzw. rok propedeutyczny. Będą formować się i mieszkać w Domu Pielgrzyma, który mieści się w Klebarku Wielkim w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Po roku przygotowawczym 5 kleryków będzie kontynuowało naukę w Olsztynie, a 3 w seminarium w Elblągu.

– Rok propedeutyczny to czas głębokiego rozeznania – powiedział Radiu Olsztyn ks. Radosław Czerwiński, prefekt roku propedeutycznego. – To czas jeszcze trochę oddzielony od całej wspólnoty seminaryjnej. Wszystko po to, aby lepiej wejść w ciszę, pobyć z Panem Bogiem i rzeczywiście wsłuchać się w to, czy ten głos, który ci młodzi mężczyźni rozeznają, jest głosem zapraszającym ich do kapłaństwa – dodał ks. Czerwiński.

W ocenie abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego, doświadczenia Kościoła – nie tylko w Polsce – pokazują, że taki rok wstępny jest niezwykle ważny. – Chodzi o to, by położyć fundamenty pod wszystko to, co będzie działo się na kolejnych etapach formacji: tej ludzkiej, intelektualnej i duchowej. To wszystko potrzebuje jakiegoś fundamentu, bo nie zaczyna się przecież od niczego – mówił abp. Górzyński.

Z liczby nowych powołań do kapłaństwa cieszy się ks. dr Hubert Tryk, rektor Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. – Jesteśmy bardzo zadowoleni. Ostatnie lata były kruche pod tym względem. Rok temu mieliśmy tylko jednego kandydata. Na szczęście jest z nami i się dzielnie formuje. Nadzieję budzi grupa młodzieży, która przyjeżdża do seminarium na kursy liturgiczne. Za rok szykuje się też duża grupa maturzystów i mamy nadzieję, że znowu będą powołania – powiedział w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn ks. Tryk.

Jednym z nowych kleryków rozpoczynającym naukę na roku propedeutycznym jest Mateusz Jadczak. – Taką formę organizacji pierwszego roku traktuję jako dużą szansę. Mamy bliższy sposób na formację, jest ona ukierunkowana właśnie na nas, na pierwszy rok, który jest bardzo ważny w całej seminaryjnej drodze – przekonywał Jadczak.

Rok propedeutyczny rozpoczyna również m.in. Aleksander Karpiński, który później – wspólnie z dwoma innymi klerykami – trafi do Seminarium Duchownego w Elblągu. – Pragnienie kapłaństwa i myśli na ten temat towarzyszyły mi od kiedy pamiętam – mówił otwarcie w rozmowie z Radiem Olsztyn.

W przyszłym roku na kapłanów zostanie wyświęconych 8 diakonów. To w tej chwili najliczniejszy rok w olsztyńskim seminarium.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w studenci, rok akademicki, seminarium, Abp Józef Górzyński, alumni, ks. Radosław Czerwiński
Studenci z Niemiec i Polski porządkują zapomniany cmentarz. Chowano na nim mieszkańców mazurskiej wsi

Grupa 16 studentów z Niemiec i Polski rozpoczęła prace porządkowe na zapomnianym cmentarzu ewangelickim w Sztynorcie na Mazurach. Pochówki na tym cmentarzu odbywały się do końca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV