Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie uczczono pamięć o Sybirakach

Fot. A. Piedziewicz

Olsztyn uczcił Sybiraków. 17 września, czyli w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzony jest Dzień Sybiraka.

To upamiętnienie osób, które po radzieckiej agresji zostały wywiezione na Syberię i do Kazachstanu w trakcie czterech wielkich deportacji, organizowanych w latach 1939 – 1941. – Śladami ludzkich łez, śladami zesłańców z czasów wielkich powstań narodowych, wywiezieni w nieznane i niechciane śniegi Syberii i stepy Kazachstanu. Waszym losem stał się głód, choroby, cierpienia i śmierć – mówiła podczas uroczystości Teresa Dydykało, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Olsztyńskim obchodom towarzyszył wojskowy Apel Pamięci. Byli też obecni przedstawiciele władz, którzy mówili o okrucieństwach, jakie dotknęły deportowanych i o piętnie, jakie wywarło to nawet na tych, którym udało się wrócić do Polski. – To jest – można powiedzieć – śmierć jeszcze gorsza od zabicia. Te przeżycia, ta trauma, co została – niektórzy jeszcze do dziś się budzą i nie widzą, myślą, że są na tej nieludzkiej ziemi. Ci ludzie przeżyli gehennę – podkreślał Władysław Kałudziński, pełnomocnik wojewody warmińsko-mazurskiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wskazywał na obowiązek zachowania pamięci o tych wydarzeniach. – Są daty, które wołają do nas o pamięć. Towarzyszący im bagaż tragicznych, bolesnych doświadczeń jest nierozerwalnie związany z tożsamością naszego państwa i narodu – mówił.

Liczbę osób wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego po 17 września 1939 roku szacuje się na od kilkuset tysięcy do ponad 1,5 miliona.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uroczystości, Dzień Sybiraka
Strażacy oddali hołd poległym kolegom. „Ta pamięć im się po prostu należy”

W Olsztynie uczczono ofiary ataków na World Trade Center w Nowym Jorku. Do tego aktu terroru doszło 22 lata temu. Apel pamięci strażakom poległym w akcji...

Zamknij
RadioOlsztynTV