Aktualności, Aplikacja mobilna
W Olsztynie uczczono 68. rocznicę zamordowania generała Augusta Fieldorfa ps. „Nil”
1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię w naszym regionie odbyły się skromne uroczystości.
Dziś olsztyńskie środowisko Prawa i Sprawiedliwości uczciło 68. rocznicę zamordowania generała Augusta Fieldorfa, składając kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej na Jarotach – mówi Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur PiS.
Generał wiedział, tak jak ogromna wówczas część społeczeństwa, że Polska jest pod okupacją i swojej ręki nie chciał do tego przyłoży, za co przypłacić życiem. Mamy do czynienia z postacią, która jest absolutnie wyjątkowa w naszej historii. Powinniśmy o tych ludziach pamiętać. A o nienawiści do tych ludzi niech świadczy fakt, że do tej pory nie wiemy, gdzie „Nil” Fieldorf jest pochowany. To czyste zło, które go dotknęło.
Generał August Fieldorf „Nil” stał się symbolem żołnierzy represjonowanych przez komunistyczne władze po II Wojnie Światowej, który wcześniej walczył z niemieckim okupantem – dodaje Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.
Generał Fieldorf był tym, który walczył z jednym i z drugim zniewoleniem. Został aresztowany, odmówił współpracy z komunistami, bo honor mu na to nie pozwalał, służba ojczyźnie mu nie pozwalała. Nade wszystko na szczycie tych wartości była wiara w Boga i to był powód, dla którego poniósł śmierć.
Dariusz Rudnik, szef miejskich struktur PiS i radny sejmiku województwa podkreślał, że Polacy powinni być spadkobiercami wartości, którymi kierowali się Żołnierze Wyklęci.
Uważamy, że należy trwać przy naszej tradycji, wierze i przy tych wartościach, które cenili nasi przodkowie. Co nie znaczy, że mamy być zacofani czy do bólu konserwatywni. Też jesteśmy za tym, żeby unowocześniać nasze państwo. Żeby wszyscy ludzie mogli wypowiadać swoje opinie, niezależnie czy są zgodne z wiodącą myślą polityczną.
Z kolei Radosław Nojman, kanclerz Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach i radny miejski PiS przypomniał, że Żołnierze Wyklęci skazani byli przez całe lata na zapomnienie.
Przez lata komunistycznej propagandy byli mieszani z błotem. Pamiętamy nie tylko o generale, ale także o innych Żołnierzach Wyklętych, Niezłomnych, podpułkowniku Łukaszu Cieplińskim ps. „Pług”, Witoldzie Pileckim, ale też o naszym regionalnym bohaterze majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”.
Uroczystości, które poprzedziła msza święta, zorganizował olsztyński Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 roku. Święto państwowe obchodzone jest 1 marca.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska