Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie odbyły się targi dla osób z niepełnosprawnościami. „Trzeba ich wesprzeć”

Fot. E. Paździorko

W Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie odbyły się Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Ich celem było wdrożenie osób z niepełnosprawnościami w rynek pracy.

Dr Monika Zakrzewska, prezes Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego mówiła o zmianach na rynku pracy na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnościami.

Pomyślmy o pracodawcach, ale i o samych osobach. Zdefiniujmy, dlaczego te osoby nie pracują, jakie są lokalne bariery po stronie środowiska, ale też po stronie samych osób. W jaki sposób te osoby są kształcone, na ile to kształcenie jest powiązane z kierunkiem pracy. Co lokalny rynek pracy oferuje

– powiedziała.

Dr Zakrzewska dodała, że ważna jest tu rola rządu oraz unijnych pieniędzy. Są one zagwarantowane na upowszechnienie i wdrożenie usługi zatrudnienia wspomaganego. Ważne jest również, by te środki trafiły do osób, które tego potrzebują.

Jednym z patronów targów był Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Prorektor do spraw studenckich dr hab. Sławomir Przybyliński zaznaczył, że to bardzo cenna inicjatywa.

Przede wszystkim chodzi o pewną partycypację społeczną, czyli uczestnictwo w życiu społecznym wielu osób – zarówno młodzieży, osób dorosłych z niepełnosprawnościami, ale też ich rodziców. Każdy z nas ma swoje miejsce w społeczeństwie i trzeba otworzyć rynek pracy na wszystkie osoby, które są do tego przygotowane. Trzeba trochę im w tym pomóc, wesprzeć

– wskazał.

Prorektor wspomniał też, że uczelnia kształci studentów na kierunku pedagogika specjalna, a absolwenci UWM pracują w różnych instytucjach pomocowych.

Jako pracownicy tych instytucji wykorzystują swoje kompetencje do tego, aby pomagać innym osobom do wejścia na rynek pracy

– przyznał.

Podczas targów można było odwiedzać stoiska m.in. instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, urzędów pracy, warsztatów terapii zajęciowej, Banku Żywności czy ZUS-u.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. E. Paździorko

Fot. E. Paździorko

Fot. E. Paździorko

Fot. E. Paździorko

Fot. E. Paździorko

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w rynek pracy, osoby z niepełnosprawnościami
Rafał Laskowski: każdy mieszkaniec jest inwestorem dla swojego miasta i gminy

Każdy mieszkaniec jest trochę przedsiębiorcą, bo inwestuje w komunikację miejską kupując bilety, inwestuje w sklepy robiąc zakupy, więc poniekąd wszyscy jesteśmy inwestorami. Gościem Wojciecha Chromego był...

Zamknij
RadioOlsztynTV