Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Marian Bublewicz doczekał się swojej ulicy

Fot. A. Podbielska

Po 12 latach starań legendarny rajdowiec będzie patronem jednej z olsztyńskich ulic. Na dzisiejszej sesji zdecydowała o tym rada miasta. Jego imię  będzie nosić odcinek modernizowanej ulicy Lubelskiej – od skrzyżowania z Cementową do granicy miasta.

Olsztynianin Marian Bublewicz był najlepszym polskim kierowcą rajdowym przełomu lat 80 i 90. W 1992 roku został wicemistrzem Europy. Był też sześciokrotnym mistrzem Polski.

– To świetny kandydat na patrona – przekonywali  Marcin Derewońko i Jacek Bogucki z Olsztyńskiego Klubu Motorowego.

Marcin Derewońko przypomniał, że fani czekali na tę decyzję od lat. – Jest jego rodzina, jesteśmy my fani, mamy replikę samochodu. – Teraz czekamy na ulicę – mówił. Podkreślił też, że właśnie w okolicach ulicy Lubelskiej mieścił się warsztat rajdowca. – Idziemy z historią – cieszył się Derewońko.

– Marian Bublewicz to osoba, która się bardzo zasłużyła. Nie tylko sportowo – dodał Jacek Bogucki. – Uważam, że jemu taka ulica się należy.

Z propozycją uhonorowania rajdowca występowano już trzykrotnie: 12, 5 i 4 lata temu. Rada Osiedla Kętrzyńskiego na ostatnim spotkaniu zdecydowała, że nie widzi przeszkód.

Marian Bublewicz zmarł w 1993 roku w szpitalu w Lądku-Zdroju na skutek ran odniesionych w wypadku podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego.

 

Autor: M. Lewiński
Redaktor: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rajd, ulica, Marian Bublewicz, patron, kierowca rajdowy
Czy pojedziemy ulicą Mariana Bublewicza? Jutro zdecydują o tym olsztyńscy radni

Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na środowej sesji Rady Miasta Olsztyna. Rajdowiec miałby patronować części ulicy Lubelskiej na odcinku od Cementowej do granicy miasta. Z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV