Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Miłomłynie otwarto tężnię solankową. Kolejny krok w stronę uzdrowiska

Fot. TVP3 Olsztyn

W Miłomłynie oficjalnie otwarto tężnię solankową, zbudowaną za ponad 4,3 mln zł. To jedna z inwestycji, które w przyszłości mają pomóc miastu w uzyskaniu statusu uzdrowiska.

Tężnia powstała przy ul. Zatokowej, niedaleko Jeziora Ilińskiego. Jej kształt nawiązuje do młyńskiego koła z herbu miasta. W centralnej bryle obiektu, która ma wysokość prawie 11 m, znajdują się m.in. zbiornik na solankę, system zasilania i sterowania pompami oraz klatka schodowa prowadząca na platformę widokową.

Centralna wieża otoczona jest konstrukcjami drewnianymi w kształcie pierścienia, które stanowią główny element tężni, wytwarzający aerozol zawiesiny solanki. Wewnątrz znajduje się dziedziniec ze strefą przeznaczoną do kąpieli inhalacyjnych, a także do odpoczynku i rekreacji.

Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 4,3 mln zł, z czego 3,6 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Miasto uzyskało też na ten cel 670 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

To kolejna inwestycja w Miłomłynie związana z planami ubiegania się o status uzdrowiska. Wcześniej gmina utworzyła Leśny Park Uzdrowiskowy, zlokalizowany na prawie 63 ha kompleksu leśnego, pomiędzy Jeziorem Ilińskim i drogą z Miłomłyna do Tardy. Zbudowano też trasę do terenoterapii na dawnym nasypie kolejowym biegnącym po grobli przecinającej jezioro, między częściami zwanymi Ilińsk i Jelonek.

Tereny w granicach administracyjnych Miłomłyna oraz sołectw Bagieńsko i Tarda w 2016 roku zostały uznane za obszar ochrony uzdrowiskowej. Gmina będzie mogła ubiegać się o status uzdrowiska po wybudowaniu odpowiedniej infrastruktury, w tym zakładu leczniczego.

W Miłomłynie znajdują się złoża torfu o udokumentowanych właściwościach leczniczych. Są zlokalizowane około 1,5 km od centrum, w widłach Kanału Elbląskiego i rzeki Korbajny. Borowina z tego miejsca może być stosowana do zabiegów, okładów i kąpieli korzystnych w leczeniu chorób reumatycznych, ortopedycznych i neurologicznych. Również miejscowe warunki bioklimatyczne mogą być wykorzystywane we wspomaganiu leczenia m.in. chorób układu oddechowego.

Na Warmii i Mazurach poza Miłomłynem status obszarów ochrony uzdrowiskowej uzyskały też Lidzbark Warmiński, Frombork i Górowo Iławeckie. Na razie jedynym uzdrowiskiem w regionie jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uzdrowisko, Miłomłyn
Awaria śluzy na Kanale Elbląskim. W najbliższych dniach będzie remont

W poniedziałek i wtorek zamknięta będzie śluza Miłomłyn na Kanale Elbląskim - podały Wody Polskie. Powodem utrudnień jest naprawa wykrytej kilka dni temu awarii. Jak podały...

Zamknij
RadioOlsztynTV