Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Łęgutach pochowano ofiary zbrodni sowieckiej z 1945 roku

W Łęgutach koło Gietrzwałdu odbyły się ekumeniczne uroczystości pogrzebowe 24 osób zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej (30 listopada 2019 r.). Fot. Maja Kwiatkowska

W Łęgutach koło Gietrzwałdu zakończyły się uroczystości pogrzebowe 24 osób zamordowanych w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Szczątki ofiar tej zbrodni odnaleźli w sierpniu specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Trumny ze szczątkami niezidentyfikowanych cywilów, ofiar sowieckiej zbrodni z 1945 roku zostaną złożone na przykościelnym cmentarzu.

Szczątki osób zastrzelonych przez żołnierzy Armii Czerwonej i pochowanych w nieoznakowanej mogile odnaleziono dzięki 86-letniej mieszkance Łęgut. Jako dziecko była  świadkiem tragicznych wydarzeń, do których doszło w tej wsi pomiędzy styczniem a kwietniem 1945 roku. Kobieta opowiedziała o tym pastorowi Płoszkowi – proboszczowi parafii ewangelicko-augsburskiej w Ostródzie, który powiadomił IPN.

Na podstawie tej relacji i starych zdjęć lotniczych masową mogiłę zlokalizowali specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Pod koniec sierpnia przeprowadzili prace poszukiwawcze i ekshumację odnalezionych szczątków. Z relacji mieszkanki Łęgut wynika, że do masakry na ludności cywilnej doszło w styczniu 1945 roku po wkroczeniu na te tereny Armii Czerwonej.

Według niej, zamordowano wówczas ponad 20 osób, wśród których byli mieszkańcy wsi, a także uciekinierzy z pobliskich miejscowości. Ciała zastrzelonych zostawiono w miejscu śmierci, przy drodze. Sowieci pozwolili je pochować w zbiorowej mogile dopiero kilka miesię cy później, w kwietniu 1945 roku. Potem usypano tam kopiec i postawiono krzyż, który władze PGR w latach 50-tych kazały usunąć, a teren zaorać i przeznaczyć pod uprawy.

Wśród odnalezionych szczątków antropologowi udał o się wyodrębnić szczątki 10 osób, które mogą być w przyszłości poddane próbom identyfikacji genetycznej. Szczątków jest więcej, ale dzisiaj nie sposób już odtworzyć ich dokładnej liczby – powiedział PAP Bogusław Łabędzki z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku.

Według specjalistów z IPN, kości zostały zniszczone i przemieszane w wyniku budowy studzienki i instalacji kanalizacyjnej. Podczas prac poszukiwawczych odnaleziono m.in. monety, klamrę i elementy ubioru ofiar. Zdaniem Łabędzkiego, z dotychczasowych ustaleń wynika, że wśród zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej w Łęgutach były osoby narodowości polskiej, zarówno mieszkańcy tej okolicy, jak i robotnicy przymusowi pracujący w majątkach rolnych dawnych Prus Wschodnich.

Śledztwo w sprawie zbrodni komunistycznej dokonanej na ludności cywilnej w Łęgutach prowadzi prokurator olsztyńskiej delegatury Oddział owej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

Uroczystości w Łęgutach obserwowała Maja Kwiatkowska – posłuchaj

00:00 / 00:00

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Kinga Grabowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Fot. Maja Kwiatkowska

Autor: W.Chromy za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

 

Więcej w zbrodnia, Armia Radziecka
Chciał urządzić „masową egzekucję”. Prokuratura ma problemy z zakończeniem śledztwa ws. zastrzelenia lekarza

Brak opinii biologicznej uniemożliwił Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zakończenie śledztwa w sprawie mordercy, który bez powodu zastrzelił 89-letniego emerytowanego lekarza. Zabójstwo miało miejsce w maju ubiegłego...

Zamknij
RadioOlsztynTV