Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
W lasach całego województwa warmińsko-mazurskiego obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Wilgotność ściółki leśnej nie przekracza 12 procent. Jak informuje rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej starszy kapitan Grzegorz Różański, w ciągu ostatniego tygodnia strażacy byli wzywani do gaszenia kilkunastu pożarów lasów.
Minionej doby doszło do trzech takich pożarów. Na szczęście były to pożary na małej powierzchni, strażakom udało się je bardzo szybko ugasić. Nadal apelujemy o rozwagę w lesie – pamiętajmy – żaden otwarty ogień w lesie nie jest bezpieczny.
Zagrożenie pożarowe w lasach całego regionu osiągnęło najwyższy, trzeci stopień.
Osoby, które udają się do lasów Mierzei Wiślanej powinny szczególnie uważać, bo – jak powiedział rzecznik Nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski – lasy na Mierzei są dużo bardziej palne od tych na Wysoczyźnie Elbląskiej.
Wilgotność ściółki osiągnęła 16procent, a to bardzo niewiele. Dla porównania, kartka papieru, to około 10 procent wilgotności, więc jest na prawdę bardzo sucho.
Rzecznik elbląskiego nadleśnictwa tłumaczy, jakich zasad przestrzegać udając się do lasu w stanie zagrożenia pożarowego:
Nie powinniśmy parkować samochodów przy lesie, szczególnie na suchej trawie, bo czasami od gorącego silnika może wystąpić pożar. Nie powinniśmy także zastawiać dróg leśnych, bo służą nie tylko gospodarce leśnej i wywożeniu drewna z lasu, ale też są trasami komunikacji dla służb ratunkowych.
Jak apelują leśnicy, należy zgłaszać każdy, nawet najmniejszy pożar. Nadleśnictwo Elbląg stale nadzoruje lasy Mierzei Wiślanej i Wysoczyzny Elbląskiej. Z dwóch wież obserwacyjnych prowadzony jest monitoring. Obecnie leśnicy kontrolują wilgotność ściółki 2 razy dziennie.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych na razie nie zamierza wprowadzać zakazu wstępu do lasu. Jak mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, najpoważniejsza sytuacja związana z suszą w ostatnim czasie jest na południu regionu.
Jak dodaje Adam Pietrzak w lasach regionu jest sucho od kilku tygodni.
Synoptycy zapowiadają, że region może liczyć na deszcz dopiero za kilka dni.
Autor: B. Gajlewska/M.Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska/BSC