Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Jarnołtowie upamiętniają 300-lecie urodzin Immanuela Kanta

Fot. R. Lesiński

300 lat temu urodził się Immanuel Kant – jeden z najwybitniejszych myślicieli epoki Oświecenia. W sobotę z tej okazji w Jarnołtowie odbywają się uroczystości upamiętniające filozofa.

Wybitny filozof nieomal całe swoje życie związał z Królewcem. Z pewnością jednak dwa razy opuścił to miasto. Na przełomie roku 1775 i 1776 przebywał w Gołdapi (gościł go dowódca tamtejszego garnizonu generał Daniel Fryderyk Lossow). Nie był to długi pobyt. Znacznie więcej czasu poza Królewcem spędził w Jarnołtowie. W tej wiosce w latach 1750-1754 nauczał trzech synów Bernarda Konrada Fryderyka von Hulsena. W Jarnołtowie, niewielkiej miejscowości koło Małdyt, stoi drewniany pomnik Immanuela Kanta (stylizowany na rzeźbę z Królewca) wykonany przez rzeźbiarza Ryszarda Fereńca, utworzono skwer z cytatami filozofa. – To najlepsze miejsce na zorganizowanie takich obchodów – przyznał ksiądz Jarosław Janowicz, współorganizator wydarzenia.

O godzinie 11 rozpoczęła się konferencja naukowa, następnie odbyła się promocja książki wydanej przez Archiwum Państwowe. W planach jest także otwarcie wystawy „Królewiec – Albertyna – Kant”. Zostanie zaprezentowany także znaczek pocztowy upamiętniający to wydarzenie.

O różnych sposobach upamiętniania filozofa opowiadamy w audycji Odkryj Warmię i Mazury od godziny 13 do 15.

Rok 2024 został przez sejmik województwa ustanowiony rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: R. Lesiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Jarnołtowo
Żonkilowe Pola Nadziei w Elblągu. Do akcji dołączyło kilka miejscowości

Dołącz do drużyny nadziei – zachęca elbląskie hospicjum, zapraszając do udziału w akcji Pola Nadziei. W sobotę i niedzielę na ulicach kilku miast można będzie spotkać...

Zamknij
RadioOlsztynTV