UWM i WSPol inaugurują nowy rok akademicki
Wojskoznawstwo i broker innowacji w przemyśle spożywczym to nowe kierunki w rozpoczynającym się roku akademickim na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Studia stacjonarne na uniwersytecie w Olsztynie rozpoczyna w tym roku 7100 osób, a niestacjonarne – 1600. W sali konferencyjnej UWM zabrzmiały łacińskie słowa „Gaudeamus igitur” czyli „Cieszmy się więc”.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Najbardziej popularnym wydziałem na UWM jest prawo i administracja, na którym studiuje prawie 4 tysiące osób. W dalszej kolejności są nauki społeczne i nauki ekonomiczne. Wciąż niesłabnącym powodzeniem cieszy się humanistyka oraz geodezja.
Z powodu nikłego zainteresowania, kilka kierunków na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w tym roku nie ruszyło. To biotechnologia, edukacja techniczno-informatyczna, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, inżynieria akwakultury, ochrona środowiska czy ogrodnictwo.
W tym roku olsztyński uniwersytet, na którym studiuje 25 tysięcy osób, przeprowadzi inwestycje i remonty warte 138 milionów złotych złotych. Dodatkowo uczelnia planuje remont i rozbudowę stadionu lekkoatletycznego w Kortowie, modernizację ujeżdżalni przy ośrodku jeździeckim, budowę hali do tenisa ziemnego i wytyczenie tras rowerowych, co miałoby kosztować łącznie 16 milionów złotych. UWM zgłosił również pięć projektów do kontraktu regionalnego na lata 2014-20 o wartości ponad 233 milionów złotych.
Prawie 1,5 tysiąca studentów rozpoczyna dziś naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Odbyła się już uroczysta inauguracja roku akademickiego, podczas której wręczono indeksy wyróżnionym studentom i dyplomy uzyskania stopnia naukowego doktora. Daniel Bruski, rzecznik prasowy Wyższej Szkole Policji w Szczytnie mówi, że w tym roku uruchomiono nowe kierunki.
W tym roku najbardziej obleganymi kierunkami w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie są kryminologia i bezpieczeństwo wewnętrzne. Łącznie na uczelni będzie studiować prawie 3 tysiące osób, nie licząc słuchaczy, którzy uczestniczą w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.
Policyjna uczelnia uruchomiła w tym roku cztery nowe kierunki studiów podyplomowych, m.in. bezpieczeństwo imprez masowych i zwalczanie przestępczości.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to jedyna w kraju uczelnia kształcąca policjantów. Łącznie będzie studiować tam blisko 3 tys. osób, nie licząc słuchaczy, którzy uczestniczą w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Według st. sierż. Daniela Bruskiego ze służb prasowych WSPol, naukę na studiach I stopnia rozpoczęło 579 osób, w tym 301 funkcjonariuszy, na studiach II stopnia 535 osób, w tym 335 funkcjonariuszy, a na podyplomowych – 349 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się studia stacjonarne I stopnia na kierunku kryminologia, na które przyjęto 104 z 547 kandydatów.
Policyjna uczelnia uruchomiła w tym roku cztery nowe kierunki studiów podyplomowych: na Wydziale Administracji – w zakresie zarządzania jednostką organizacyjną w administracji publicznej oraz w zakresie kontroli w administracji publicznej; na Wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych i zgromadzeń publicznych oraz w zakresie taktyki i techniki zwalczania współczesnych form przestępczości zorganizowanej.
Wśród osób rozpoczynających naukę w Szczytnie są cztery studentki z Portugalii, które przyjechały w ramach programu Erasmus+.
(gol/pias/lew/bsc/as)