Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ustawa o bonie turystycznym z podpisem prezydenta. Na co będzie można go przeznaczyć?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne – przewiduje podpisana dziś przez prezydenta ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale opłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

Świadczenie będzie przysługiwało wszystkim osobom korzystającym z programu 500 plus. Bonem objęte zostaną też dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Ze wsparcia skorzystają też dzieci rodziców pracujących za granicą, którzy tam pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych ma zostać dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Bon będzie miał wartość 500 zł na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, świadczenie będzie dwa razy wyższe i wynosić będzie 1000 zł. Według wyliczeń do rodzin posiadających dzieci z niepełnosprawnościami trafi 437 mln zł.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Inicjatorem stworzenia bonu turystycznego był prezydent Andrzej Duda. Jego celem jest nie tylko wsparcie rodzin, ale również krajowej branży turystycznej, która ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Bonem będzie można płacić też wielokrotnie do końca marca 2022 r.

Autor: M. Boroń
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w ustawa, prezydent, hotel, wakacje, urlop, podpis
Wiemy, kto wygrał wybory prezydenckie w Warmińsko-Mazurskiem

Znamy oficjalne wyniki wyborów zarówno w okręgu olsztyńskim, jak i elbląskim. Jak poinformował Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie na Andrzeja Dudę...

Zamknij
RadioOlsztynTV