Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Urzędy pracy odnotowują pojedyncze zwolnienia. Jak wygląda sytuacja przedsiębiorców z Warmii i Mazur?

Fot. Pixabay.com

Na Warmii i Mazurach na razie nie ma grupowych zwolnień, ani wzrostu bezrobocia. Ale może się to zmienić z początkiem maja – poinformował Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Urzędy odnotowują pojedyncze zwolnienia. Jak powiedział dyrektor Zdzisław Szczepkowski, najgorsza sytuacja jest w branżach: turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej. Jednak przedsiębiorcy z Warmii i Mazur czekają na pomoc związaną z tarczą antykryzysową. Dyrektor nie wyklucza jednak zwolnień w niedalekiej przyszłości, choć jak przyznaje, wszystko w rękach rządu, który zapowiada kolejną pomoc, tym razem tarczę 3.0.

Nie ma jeszcze konkretnych danych, dotyczących wzrostu bezrobocia, ponieważ urzędy działają w ograniczonym kontakcie z klientami, ale jak mówi Zdzisław Szczepkowski – należy spodziewać się, że osoby, które powróciły z zagranicy, a są jeszcze w kwarantannie, będą szturmować urzędy pracy. A to oznacza, że w maju bezrobocie na Warmii i Mazurach zdecydowanie wzrośnie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie przyjmuje wnioski na dofinansowanie w związku z wystąpieniem przestoju lub ograniczeniem czasu pracy. Do tej pory wpłynęło ponad 300 wniosków, z czego wypłacono 14 podmiotom łączną kwotę ponad miliona 250 tysięcy złotych.

Ponadto Powiatowe Urzędy Pracy na Warmii i Mazurach udzielają mikropożyczek. Dotąd wpłynęło prawie 5 tysięcy wniosków, z czego wypłacono 1500 podmiotom łączną kwotę 7 mln 350 tysięcy złotych. Z kolei za kilka dni Powiatowe Urzędy Pracy uruchomią nabór wniosków na dopłaty do wynagrodzeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Natomiast prawie 3 tysiące płatników z Warmii i Mazur otrzyma dziś tzw. postojowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze z tarczy antykryzysowej pomogą im przetrwać okres pandemii. Na ich konta trafi łącznie ponad 1 milion 750 tysięcy zł – poinformowała Anna Ilukiewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ZUS-u. Oddział ZUS w Elblągu dokona wypłaty 885 świadczeń, a oddział ZUS w Olsztynie wyśle przelewy do 2061 płatników.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, pomoc, urząd pracy, dofinansowanie, wnioski
Ponad tysiąc osób włączyło się do akcji „Elbląg dla Elbląga”

Przez niespełna tydzień ponad tysiąc osób włączyło się do akcji "Elbląg dla Elbląga". Wzorem innych miast, inicjatorzy kampanii chcą wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w czasie kryzysu. Jeśli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV