Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości odpustowe w Gietrzwałdzie w reżimie sanitarnym. Sprawdź program i mapę dojazdu

Wieńce dożynkowe podczas 141. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie (9 września 2018 r.). Fot. Krzysztof Pakulnicki

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie przygotowuje się do 143. rocznicy objawień. Uroczystości odbędą się w najbliższy weekend.

Na terenie sanktuarium i w trakcie pieszych pielgrzymek obowiązywać będzie reżim sanitarny. Uroczystości 143. rocznicy rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie rozpoczną się w sobotę (12.09) wieczorem. Na godzinę 21 zaplanowano apel maryjny i różaniec przy kapliczce objawień, następnie młodzieżowe czuwanie modlitewne w bazylice. O północy, również przy kapliczce, rozpocznie się natomiast msza święta. Ta zostanie odprawiona w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Niedzielne (13.09) uroczystości odpustowe rozpoczną się o 10 modlitwą różańcową przy źródełku. Uroczysta msza święta na błoniach zacznie się natomiast o 11. W tym roku będzie jej przewodniczył bp Tadeusz Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Ks. dr Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi do spraw duszpasterstwa ogólnego, przypomina wiernym o orędziu, czyli maryjnym przesłaniu sprzed 143 lat.

Maryja wzywa do nawrócenia, pokuty, modlitwy różańcowej oraz do trzeźwości. Dzisiaj to orędzie, także w tym wymiarze, jest wciąż aktualne

– dodał ks. Tunkiewicz.

Jak zwykle uroczystości w rocznicy objawień maryjnych będą połączone z archidiecezjalnymi dożynkami. Zaplanowano modlitwę dziękczynną za plony, a także błogosławieństwo ziarna pod zasiew. Sylwia Powierża, dyrektor Biura Rektora Sanktuarium podkreśla, że w tym roku inaczej zostanie zorganizowana przestrzeń na samych błoniach gietrzwałdzkich.

Sektory dla pielgrzymów zostały dodatkowo podzielone na mniejsze podsektory, żeby każdy w swoim gronie, rodzinnym lub pielgrzymkowym, czuł się bezpiecznie

– mówiła Powierża.

Reżim sanitarny będzie obowiązywał nie tylko na błoniach, ale także już podczas tradycyjnych pieszych pielgrzymek. Do grupy nie będzie można dołączyć w wybranej przez siebie chwili.

W tym roku w pielgrzymce mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które wcześniej zapiszą się w swoich parafiach

– informował ks. Jarosław Dobrzeniecki, koordynator Pieszej Pielgrzymki do Gietrzwałdu.

Gdyby okazało się, że ktoś jest zakażony koronawirusem, łatwiej będzie wówczas zidentyfikować pozostałych pielgrzymów. Do apeli dotyczących utrzymania reżimu sanitarnego dołącza się także policja dodatkowo prosząc o bezwzględne stosowanie się do poleceń pracujących na miejscu służb.

Nadkom. Piotr Godlewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przypomina z kolei zmianie organizacji ruchu w Gietrzwałdzie.

Kierowcy samochodów indywidualnych, którzy będą jechać od strony Olsztyna, muszą dojechać do końca Gietrzwałdu, skręcić na Woryty i stamtąd kierować się na tak zwane górne parkingi.

Po zakończonych uroczystościach ruch zostanie odwrócony. Pielgrzymów do Gietrzwałdu dowiozą też autobusy komunikacji miejskiej z Olsztyna (linie G1 i G2). W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, będzie ich dwukrotnie więcej.

Policja już teraz zapowiada, że wyrywkowo będzie kontrolować autobusy i sprawdzać czy pasażerowie utrzymują odstępy oraz czy mają maseczki.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Gietrzwałd, uroczystości
Gietrzwałd – wyjątkowe miejsce na Warmii. Odkrywaj Warmię i Mazury z Radiem Olsztyn

W połowie drogi między Olsztynem a Ostródą na południowym skraju Warmii jest wyjątkowa wieś. To Gietrzwałd. Historia miejscowości sięga połowy XIV wieku. Życie we wsi się...

Zamknij
RadioOlsztynTV