Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej. W Kadynach stanął obelisk z nazwiskami zamordowanych Polaków

Fot. Jan Piotrowski – Nadleśnictwo Elbląg

W podelbląskich Kadynach stanął obelisk poświęcony 80 ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Nad Zalewem Wiślanym posadzona została poświęcona im aleja Dębów Pamięci.

Emilia Maćkowiak, organizatorka ruchu katyńskiego i córka zamordowanego policjanta nie ukrywa wzruszenia. – Czekałam na taką chwilę od dawien dawna. To pierwszy raz możemy tak wielu uczcić na raz. A nam zależy, żeby każdy miał Dąb Pamięci – tłumaczy Emila Maćkowiak.

Sztafetę pamięci powoli przejmują kolejni potomkowie. To wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Wiemy kim był pradziadek, że walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, że był kapitanem artylerii i że skończył życie w Katyniu – podkreśla Patryk Winowski, prawnuk oficera Wojska Polskiego Karola Winowskiego.

W uroczystości odsłonięcia obelisku wzięli udział przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz stowarzyszeń zajmujących się zachowaniem pamięci Zbrodni Katyńskiej. Odbyła się ona w asyście wojska, z pełnym ceremoniałem wojskowym – apelem pamięci i salwą honorową.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. Jan Piotrowski – Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Jan Piotrowski – Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Jan Piotrowski – Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Jan Piotrowski – Nadleśnictwo Elbląg

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uroczystości, pomnik, Kadyny, Zbrodnia Katyńska, Patryk Winowski
Wraca sprawa śniętych ryb w Zalewie Wiślanym. Znamy wyniki badań próbek wody

Wracamy do sprawy śniętych ryb znalezionych w czerwcu w południowej części Zalewu Wiślanego w okolicy Kadyn. Wyniki badań próbek wody wskazują, że nie doszło tam do...

Zamknij
RadioOlsztynTV