Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przed nami kolejny upalny dzień. Jest ostrzeżenie przed burzami w regionie

W całej Polsce obowiązują alerty pogodowe. Synoptycy ostrzegają przed upałami na Warmii i Mazurach. Będą im towarzyszyć burze z gradem.

Po południu w kilku powiatach regionu może być niebezpiecznie – informuje dyżurny synoptyk biura prognoz w Białymstoku Magdalena Pękala.

Miejscami, głównie na zachodzie i w centrum województwa będą występowały przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem.  Zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia na zachodnią i centralną część województwa. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć opady 30 litrów wody na każdy metr kwadratowy, a punktowo do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W wielu miejscach strefa z opadami będzie stacjonarna.  Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h.

W całej Polsce obowiązują alerty pogodowe. W centrum i na wschodzie kraju utrzymają się upały, a na zachodzie mogą występować burze z gradem – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W znacznej części kraju utrzymują się ostrzeżenia przed upałem o wyższym, drugim stopniu. Wysokie temperatury prognozowane są w 13 województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Termometry w dzień pokażą miejscami nawet 34 stopnie C, a w nocy prawie 20 stopni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas upałów pod żadnym pozorem – nawet na chwilę – nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie. Powinno się też ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody. Odradzany jest alkohol, bo odwadnia organizm. Lepiej unikać wysiłku fizycznego i jeśli to możliwe, zostać w domu, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna. Na zewnątrz warto nosić nakrycie głosy, lekkie i przewiewne ubrania oraz stosować kremy z filtrem.

Do Olsztyna wróciły kurtyny wodne

Upał i… urlop. Co sprawia, że tracimy koncentrację?

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za G. Gajlewska/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogoda, burza, grad
Przed nami kolejne upalne dni. „W wodzie nie podnośmy obu rąk do góry”

Słońce i wysokie temperatury to idealna pogoda do wypoczynku nad wodą. Od soboty w Polsce utopiło się 7 osób - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wśród nich...

Zamknij
RadioOlsztynTV