Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Uniwersytet w Olsztynie Pomnikiem Historii. Senat uczelni postanowił upamiętnić ofiary zbrodni nazistowskiej i sowieckiej
Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyjął stanowisko w sprawie upamiętnienia ofiar nazistowskiej Akcji T4 i sowieckiego mordu w Kortowie z 1945 roku.
Senat uznaje w nim uczelnię za Pomnik Historii i rekomenduje ustanowienie 1 czerwca za datę oddawania hołdu ofiarom. Proponuje też umieszczenie pamiątkowej tablicy i włączenie do programu nauczania przedmiotu dotyczącego tragicznych wydarzeń. Stanowisko zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej UWM.
Potępiając wydarzenia, które rozgrywały się w okresie II wojny światowej na terenie dzisiejszego kampusu uniwersyteckiego, Senat UWM w Olsztynie uznaje Uniwersytet za Pomnik Historii i wyznacza datę swego Święta dniem upamiętnienia Ofiar obu zbrodniczych reżimów i rekomenduje wpisanie daty 1 czerwca, jako dnia corocznego oddawania hołdu i czci Pomordowanym zarówno w czasie nazistowskiej Akcji T-4, jak i podczas sowieckiego mordu
– czytamy w stanowisku.
Senat UWM w Olsztynie uznaje za zasadne ufundowanie tablicy pamiątkowej ze stosowną sentencją i usytuowanie jej przy ul. Oczapowskiego 10 – w obecnym miejscu pamięci pomordowanych mieszkańców Kortowa. Ponadto […] rekomenduje wprowadzenie na uczelni przedmiotu zawierającego treści związane z tragiczną historią Kortowa dotyczącą okresu II wojny światowej.
Pod koniec XIX wieku na terenie obecnego Kortowa powstał jeden z największych w Prusach Wschodnich zakład dla umysłowo chorych. Podczas I wojny światowej i w okresie III Rzeszy Niemieckiej pozbawiano tam życia pacjentów, tak by powstało miejsce na lazaret dla rannych żołnierzy wracających z frontu. Kiedy naziści doszli do władzy w ówczesnym Kortau w ramach akcji T-4 zabijano tam ludzi i prowadzono eksperymenty.
Natomiast w styczniu 1945 roku, rosyjskie wojska, które wkroczyły do Olsztyna spaliły ośrodek i zabiły większość pacjentów.
Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy