Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Ulotki, rozmowy z kierowcami i apele o rozsądek. Trwa akcja Bezpieczny przejazd
6 osób zginęło w zeszłym roku na przejazdach kolejowych w Warmińsko-Mazurskiem. Tragiczne statystyki od lat niewiele się poprawiają.
Kierowcy wciąż zbyt często zapominają o bezpieczeństwie swoim i pasażerów, dlatego w całej Polsce kolejarze prowadzą dziś akcję Bezpieczny przejazd. W olsztyńskim Gutkowie kierowcy dostali ulotki.
Przedtem było gorzej, teraz jest dosyć bezpiecznie, bo działają światła i są zapory (…) niebezpieczne zachowania są na przejazdach niestrzeżonych i tam jest gorzej.
Kolejarze prowadzą swoją akcję regularnie, ale ich starania nic nie dadzą, jeśli kierowcy będą zapominać o zasadach bezpieczeństwa. W zeszłym roku w Polsce, w wypadkach na przejazdach, zginęły 43 osoby. W tym roku już 9.
Wypadki są niemal zawsze z winy kierowców – podkreśla Piotr Tomaszewski ze Straży Ochrony Kolei w Olsztynie.
Najczęstsze przewinienia to jazda na pamięć, niezatrzymywanie się na znaku STOP, wpadanie w panikę, gdy rogatki zaczynają się opuszczać.
Kolejarze przypominają, że wszystkie przejazdy, także te niestrzeżone, są oznakowane. Znajdziemy na nich specjalne żółte naklejki. Są tam numery kontaktowe i lokalizacja przejazdu.
Jak przypomina dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie Krzysztof Wałdowski, te informacje w sytuacji zagrożenia mogą uratować życie.
Jest to lokalizacja przejazdu, telefon alarmowy 112 oraz telefon kontaktory do dyspozytora kolejowego, który po otrzymaniu zgłoszenia na temat usterki, czy wydarzenia zatrzymuje ruch lub ogranicza prędkość pociągu na przejeździe.
W ciągu ostatniej dekady, liczba wypadków na przejazdach powoli, ale jednak spada. 10 lat temu w Polsce było ich 256, w ubiegłym roku 194.
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy