„Udało się zebrać całą potrzebna kwotę”. Dębową aleję na Mazurach uratowano przed wycinką
W internetowej zbiórce udało się zebrać pieniądze, by uratować przed wycinką aleję 74 dębów.
Mieszkańcy okolic wsi Cichy na Mazurach zdecydowali o zbiórce pieniędzy na ratowanie zabytkowej alei dębowej po tym, gdy drogowcy chcieli wyciąć część drzew. Dęby rosnące w alei mają wedle szacunku dendrologów 200-300 lat.
Drogowcy argumentowali, że część konarów jest uschnięta i w związku z tym zagrażają one bezpieczeństwu osób jeżdżących tą drogą. Jednocześnie drogowcy, choć mieli pozwolenie na wycinkę, zgodzili się zaczekać z pracami. Zadeklarowali, że jeśli mieszkańcy zbiorą potrzebną kwotę na prace pielęgnacyjne, drzewa nie zostaną wycięte. Sami także wsparli finansowo zbiórkę. W sumie uzbierano 25 tysięcy złotych.
Udało nam się zebrać całą potrzebna kwotę, dzięki czemu uratowana zostanie cała aleja. Arborysta już pracuje, całość prac będzie zakończona do końca lutego
– powiedziała Joanna Dąbrowska-Ospital, która reprezentuje Stowarzyszenie Szeskie Wzgórza.
Dęby w Cichym zaczęły usychać po tym, gdy kilkanaście lat temu zalano asfaltem bruk na tej alei. Z tego powodu drzewa były słabiej odżywiane i dlatego niektóre z nich zaczęły podsychać, choć nie dotyczyło to całych drzew, a jedynie niektórych konarów. Mieszkańcy sami sprowadzili do zagrożonej alei dendrologów i ekspertów od pielęgnacji zieleni, którzy ocenili, że nie ma potrzeby wycinki drzew, wystarczy jedynie pousuwać uschłe konary, a jedno drzewo objąć metalową obejmą, ponieważ grozi mu rozszczepienie. Eksperci doradzili, by nie wycinać żadnego z drzew, bo to zagrozi ekosystemowi alei, poradzili za to, by cięciami pielęgnacyjnymi objąć wszystkie 74 dęby.
Przyrożne aleje są znakiem rozpoznawczym krajobrazu Mazur i Warmii. Przed dekadą wiele alei zostało wyciętych przy okazji modernizacji dróg. W ocenie ekologów i miłośników krajobrazu kulturowego regionu niektóre wycinki były zupełnie niepotrzebne.
Autor: PAP
Redakcja: B. Gajlewska/B. Świerkowska-Chromy