Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tysiące ludzi ginie na drogach każdego roku. Dziś przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Fot. policja

Dziś przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Do pamięci o nich zachęca Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2018 roku na policję zgłoszono 31 tysięcy 700 wypadków drogowych. Zginęły w nich 2 tysiące 862 osoby, a 37 tysięcy 359 osób zostało rannych, z czego prawie 11 tysięcy ciężko.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych został zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego dnia pamięci.

W Polsce po raz pierwszy ten dzień obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Jednym z organizatorów jest Instytut Transportu Samochodowego.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, wypadek, wypadki
Mieszkaniec powiatu nidzickiego śmiertelnie ugodzony nożem. Do tragedii doszło podczas ulicznej kłótni w Mławie

Policja w Mławie prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodego mężczyzny, który w centrum miasta został śmiertelnie ugodzony nożem. Ofiara była mieszkańcem powiatu nidzickiego. Do tragedii doszło...

Zamknij
RadioOlsztynTV