Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twórczość Żołnierzy Wyklętych w interpretacji uczniów. Rozstrzygnięto konkurs

Fot. D. Grzymska

Ponad 50 uczniów z Warmii i Mazur zgłosiło się do konkursu recytatorskiego, poświęconego twórczości Żołnierzy Wyklętych. W Olsztynie odbyła się gala finałowa.

Organizatorem konkursu była olsztyńska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Jak podkreślał naczelnik oddziału dr hab. Karol Sacewicz, autorami pomysłu na konkurs byli pracownicy, którzy w ten sposób chcieli przybliżyć dzieciom i młodzieży trudny temat.

Wioleta Wróbel i Michał Ostapiuk, który zajmuje się podziemiem, wyselekcjonowali wiersze Żołnierzy Wyklętych, które funkcjonowały, były przez nich stworzone i recytowane. Konkurs miał zachęcić młodych ludzi do tego, aby przedstawili je i potrafili zinterpretować emocje.

00:00 / 00:00

Konkurs przebiegał pod hasłem „Na znojną walkę”. Jego pomysłodawczyni Wioleta Wróbel zapowiedziała dalsze edycje, bo jak przyznaje, nie spodziewała się tak dużego odzewu.

Ta tematyka jest nie do końca znana, a przynajmniej nie na tyle znana jak być powinna. Chcieliśmy przypomnieć o polskich bohaterach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

00:00 / 00:00

Jedną z finalistek w swojej kategorii została Iga Stocka z SP 29 w Olsztynie, która przyznała, że ta tematyka nie jest łatwa, ale z zamiłowania do literatury i historii postanowiła wziąć udział w projekcie.

Tematyka jest trudna, ale czuję parcie do literatury. Uważam, że Polska miała bardzo ciężką przeszłość i warto było pokazać, że nasza dzisiejsza młodzież jest w stanie to docenić.

00:00 / 00:00

Oprócz Igi Stockiej, pierwsze miejsce zajęły także Julia Rutkowska i Amelia Szyszkowska. Wyróżniony został także Michał Tuchewicz z Lubomina.

Zgłosiłem się do konkursu, ponieważ uważam, że warto dbać o naszą historię. Rozumiem ją. Recytowałem wiersz pt. Las Makoszki.

00:00 / 00:00

W tym roku konkurs polegał na przesłaniu filmików z recytacją. Wszyscy laureaci będą mogli zaprezentować zwycięski utwór na antenie Polskiego Radia Olsztyn.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w konkurs, żołnierze wyklęci, IPN, wiersze, historia Polski, konkurs recytatorski, Wioleta Wróbel, finaliści
Czy słuchowisko Radia Olsztyn ma szansę na nagrodę? Dziś rozstrzygnięcie „Dwóch Teatrów”

Wieczorem poznamy laureatów nagród 21. Festiwalu "Dwa Teatry", który po raz drugi gości w Zamościu. O nagrodę walczy słuchowisko Radia Olsztyn. W tym roku o Grand...

Zamknij
RadioOlsztynTV