Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów. „To ważny zwyczaj i element celebracji Świąt Wielkanocnych”
To tradycja, do której wiele osób jest bardzo przywiązanych. W kościołach, czy przed wiejskimi kapliczkami, setki wiernych przynoszą swoje koszyczki ze święconką.
To ważny zwyczaj o element celebracji Świąt Wielkanocnych – mówią mieszkańcy Olsztyna.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Zgodnie z tradycją, jajka w święconce oznaczają odradzające się życie, zmartwychwstanie i zwycięstwo nad śmiercią. Wierzono, że zapewniały płodność, a dzielenie się jajkiem miało umacniać więzi rodzinne.
Kiełbasa symbolizuje ofiarę z baranka paschalnego. Ma też przynosić zdrowie i dostatek. Sól ma ochronić przed zepsuciem – zarówno w tym dosłownym praktycznym znaczeniu jak i moralnym.
Chleb z kolei jako „ciało Chrystusa” jest symbolem samego Zbawiciela, którego śmierć i zmartwychwstanie przeżywana jest w czasie świąt.
Jak podaje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, tradycja święcenia pokarmów choć bardzo stara, przez wieki ewoluowała. Początkowo jedynym składnikiem święconego był baranek, cały lub w kawałkach, upieczony na rożnie. Później baranka zamieniano na inne rodzaje mięsa. Potem wprowadzano sery, masło, jaja i chleb. Na końcu do święconki doszły przyprawy i dodatki takie jak chrzan czy sól. Dawniej, głównie w XV i XVI w koszyczku pojawiało się także wino, piwo czy mleko z miodem.
Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy