Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa Akcja Karmnik. Ornitolodzy w całej Polsce znakują ptaki

Fot. PAP/Lech Muszyński

W całej Polsce trwa Akcji Karmnik. Jest to projekt obrączkowania ptaków, które przylatują do karmników. Dzięki ich znakowaniu i obserwacjom, ornitolodzy zyskują cenne informacje na temat występujących w Polsce populacji.

Akcja Karmnik 2022/2023 rozpoczęła się 3-4 grudnia i potrwa do 25-26 lutego. Odłowy odbywają się co drugi weekend – kolejny zaplanowano 31 grudnia i 1 stycznia. Ideą tego ogólnopolskiego projektu ornitologicznego jest znakowanie ptaków w tych samych terminach w około dwudziestu miejscach w kraju. Licencjonowani obrączkarze odławiają ptaki przy miejscach, gdzie są regularnie dokarmiane. Robią to przy użyciu specjalnych sieci ornitologicznych – przez około 5 godzin od wschodu słońca. Każdy schwytany ptak jest obrączkowany, mierzony i wypuszczany na wolność. Jeżeli był już wcześniej oznakowany, odnotowuje się jego gatunek, numer obrączki oraz miejsce i czas schwytania.

Z danych podawanych przez organizatorów Akcji Karmnik wynika, że już w pierwszy weekend w 14 lokalizacjach odłowiono i oznakowano 1353 ptaki. Najwięcej było sikorek – 1028 bogatek i 223 modraszki. Do tego dochodzą dzwońce (26 osobników), kowaliki (15), zięby (13) i sikory ubogie (12). W sumie odnotowano 20 gatunków ptaków, ale sezon dopiero się zaczyna.

Obrączkowanie pozwala określić liczebność zimujących na danym terenie ptaków, dostarcza też informacji o ich przeżywalności, pochodzeniu, strukturze wiekowej i płciowej populacji oraz wpływie warunków atmosferycznych na ich kondycję. Na podstawie zabranych w Akcji Karmnik danych powstały już dwa opracowania naukowe.

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ptaki, znakowanie
Czy dokarmiać dzikie zwierzęta zimą?

Pierwszy śnieg i przymrozki już za nami. Dlatego jak co roku powraca pytanie: czy dokarmiać dzikie zwierzęta? Zazwyczaj mamy dobre chęci i wykładamy im resztki z...

Zamknij
RadioOlsztynTV