Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trakt biskupi w Bałdach wzbogacił się o nowy głaz. Upamiętnia niezłomnego Warmiaka, który bronił prymasa Wyszyńskiego

Fot. A. Skrago

W 50. rocznicę śmierci został upamiętniony wikariusz kapitulny diecezji warmińskiej Adalbert Wojciech Zink.

Na początku posługi pracował jako wikary w Gryźlinach, Wrzesinie i Barczewku. Później był notariuszem w kurii i wikariuszem kapitulnym diecezji warmińskiej.

Adalbert Wojciech Zink nazywany jest niezłomnym Warmiakiem, który bronił prymasa Wyszyńskiego. W 1953 roku jako jedyny duchowny odmówił odczytania, podpisania i rozesłania do parafii deklaracji aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Konsekwencją było aresztowanie księdza Zinka przez UB i osadzenie w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej, gdzie 16 miesięcy spędził w karcerze o ostrym rygorze, w którym nabawił się gruźlicy. Po powrocie na Warmię, w 1960 roku został mianowany infułatem.

Wojciech Zink zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie, pochowany został w Gietrzwałdzie. Kamień na trakcie biskupim ufundował Herbert Monkowski – Warmiak mieszkający w Niemczech, który przed laty był ministrantem u księdza Zinka.

Trakt biskupi w Bałdach to fragment dawnego traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Odrestaurowany w 2006 roku odcinek trasy, o długości około kilometra, przy którym zostali upamiętnieni biskupi warmińscy zarządzający diecezją warmińską od początku jej istnienia do dnia dzisiejszego.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz, głaz, Gryźliny, diecezja warmińska, Barczewko, Warmiak, bałdy, Adalbert Wojciech Zink, historyczna granica, Wrześnie
Skarby minionej epoki w Barczewku. Kolejne odkrycia archeologów odsłaniają tragiczną historię miasta

Kolejny rok wykopalisk w Barczewku odkrywa kim byli i jak żyli pierwsi osadnicy dzisiejszego Barczewa. Miasto we wczesnej fazie rozwoju zostało całkowicie zniszczone w 1354 roku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV