Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
  • Teraz na antenie

    Miley Cyrus

    Flowers

  • Wkrótce

    Roxette

    Joyride

Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
Logowanie
 

Trakt biskupi w Bałdach wzbogacił się o nowy głaz. Upamiętnia niezłomnego Warmiaka, który bronił prymasa Wyszyńskiego

opis

Fot. A. Skrago

W 50. rocznicę śmierci został upamiętniony wikariusz kapitulny diecezji warmińskiej Adalbert Wojciech Zink.

Na początku posługi pracował jako wikary w Gryźlinach, Wrzesinie i Barczewku. Później był notariuszem w kurii i wikariuszem kapitulnym diecezji warmińskiej.

Adalbert Wojciech Zink nazywany jest niezłomnym Warmiakiem, który bronił prymasa Wyszyńskiego. W 1953 roku jako jedyny duchowny odmówił odczytania, podpisania i rozesłania do parafii deklaracji aprobującej aresztowanie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Konsekwencją było aresztowanie księdza Zinka przez UB i osadzenie w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej, gdzie 16 miesięcy spędził w karcerze o ostrym rygorze, w którym nabawił się gruźlicy. Po powrocie na Warmię, w 1960 roku został mianowany infułatem.

Wojciech Zink zmarł 9 września 1969 roku w Olsztynie, pochowany został w Gietrzwałdzie. Kamień na trakcie biskupim ufundował Herbert Monkowski – Warmiak mieszkający w Niemczech, który przed laty był ministrantem u księdza Zinka.

Trakt biskupi w Bałdach to fragment dawnego traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Odrestaurowany w 2006 roku odcinek trasy, o długości około kilometra, przy którym zostali upamiętnieni biskupi warmińscy zarządzający diecezją warmińską od początku jej istnienia do dnia dzisiejszego.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00
opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

opis

Fot. A. Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w ksiądz, głaz, Gryźliny, diecezja warmińska, Barczewko, Warmiak, bałdy, Adalbert Wojciech Zink, historyczna granica, Wrześnie
opis
Skarby minionej epoki w Barczewku. Kolejne odkrycia archeologów odsłaniają tragiczną historię miasta

Kolejny rok wykopalisk w Barczewku odkrywa kim byli i jak żyli pierwsi osadnicy dzisiejszego Barczewa. Miasto we wczesnej fazie rozwoju zostało całkowicie zniszczone w 1354 roku...

Zamknij
opis
RadioOlsztynTV