„To rocznica, która przyniosła wielki ból i wielką tragedię naszemu narodowi”. Posłuchaj Porannych Pytań z Józefem Dzikim
– Dla Solidarności 13 grudnia jest to dzień pamięci – tak o 40. rocznicy wprowadzenie stanu wojennego mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Józef Dziki, przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
Józef Dziki dodał, że rocznica stanu wojennego nie jest powodem do świętowania.
To nie jest uroczysta data ani rocznica. To rocznica, która przyniosła wielki ból i wielką tragedię naszemu narodowi. W 1980 roku była fala strajków, nie godziliśmy się z tym reżimem, systemem, który w Polsce panował. Władza na początku uległa i podpisaliśmy porozumienie, ale przygotowywała się już od roku po to, żeby rozbić ruch solidarnościowy.
Przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność dodał, że olsztyńskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00.
Po mszy odbędzie się przemarsz pod pomnik Wolności Ojczyzny. Tam wygłoszone zostaną przemówienie, a następnie rozpocznie się inscenizacja przypominająca tamte wydarzenia – będzie to spektakl słowno-muzyczny o stanie wojennym w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza.
40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem wprowadzenia stanu wojennego było zniszczenie liczącego blisko 10 mln. ludzi antykomunistycznego ruchu „Solidarność”. Działania komunistów kosztowały życie około 100 osób.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski