Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Teraz szpeci, a ma zachwycać. Władze Olsztyna mają plan na średniowieczną rondelę

Fot. A. Piedziewicz

Dekada z dziurą w ziemi w reprezentacyjnym punkcie Olsztyna. Zaczął się sezon turystyczny, a wciąż nie wiadomo, co będzie z pozostałościami średniowiecznych umocnień przed olsztyńską Wysoką Bramą.

W 2012 roku w Olsztynie, przed Wysoką Bramą, odkryto pozostałości średniowiecznej rondeli, czyli miejskich fortyfikacji. Wówczas było to sensacją archeologiczną i zaczęły się rozważania, jak je zagospodarować. Jednak od tamtej pory nic się nie wydarzyło.

Wykop częściowo zasypano, same dawne mury przykryto betonem, by nie niszczały. W wykopie widać niezbyt estetyczne drewniane szalunki, niebieską plandekę, a także rośliny i śmieci.

Brzydka, brudna, porwana szmata, która ma coś zakrywać. Widzę, że przyjeżdżają wycieczki, robią zdjęcia. Niedawno widziałam szkolną wycieczkę. Pani wychowawczyni opowiadała o historii, a w pewnym momencie jeden chłopiec zapytał – proszę pani, czy ta niebieska szmata to też należy do tych wykopalisk?

– opowiada pani Janina.

To wszystko podobać się nie może. Przydałaby się jakaś informacja, na co to miejsce czeka

– dodaje inna mieszkanka Olsztyna.

00:00 / 00:00

Na rondelę zwracają uwagę również turyści.

Zaczynamy zwykle od tamtego miejsca oprowadzać wycieczki po Olsztynie. I zawsze jest pytanie – co to jest? Opowiadać się więc historię odkrycia i zawsze pada kolejne pytanie – co będzie dalej?

– mówi Marian Jurak, prezes Warmińsko-Mazurskiego PTTK.

00:00 / 00:00

Myślę, że da się to lepiej zrobić, ale jestem świadomy, ile to wymaga nakładu pracy i finansów. Mam nadzieję, że będzie to zrobione, bo Olsztyn na to zasługuje. A jeśli w takim kształcie miałoby to pozostać, to może rzeczywiście lepiej byłoby to zakopać

– mówi pan Tomasz, który przyjechał z wycieczką z Grodziska Mazowieckiego.

00:00 / 00:00

Miasto od lat deklaruje, że chce wyeksponować pozostałości średniowiecznej rondeli. Ma nawet projekt.

Ma zostać odrestaurowana rondela, wykonane schody terenowe, kładki nad rondelą, ciągi piesze i rowerowe, ławki i urządzenie zieleni

– mówi Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta Olsztyna.

00:00 / 00:00

Koszt szacowany jest na 30 milionów złotych. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie do rządowego programu Polski Ład, teraz czeka na rozstrzygnięcie.

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Wysoka Brama – wizualizacja rondeli

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, turystyka, Wysoka Brama
Jak wyglądało Barczewo w XIX wieku?

Mieszkańcy Barczewa mieli okazję ruszyć na wyjątkowy spacer z przewodnikiem, a przy okazji poznać historię przemysłową i rzemieślniczą z XIX wieku. - Mało kto zna Barczewo...

Zamknij
RadioOlsztynTV