Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak wyglądało Barczewo w XIX wieku?

Fot. A. Skrago

Mieszkańcy Barczewa mieli okazję ruszyć na wyjątkowy spacer z przewodnikiem, a przy okazji poznać historię przemysłową i rzemieślniczą z XIX wieku. – Mało kto zna Barczewo od tej strony – przyznawała jedna z uczestniczek wydarzenia.

Kobieta podkreśliła, że ta wycieczka była niezwykła.

Po zupełnie innych miejscach, z zupełnie innymi zabytkami i o tyle ciekawa, że to nie były suche fakty historyczne, ale bardzo ciekawe wątki, o których my, jako mieszkańcy, możemy nie wiedzieć. To były smaczki, dzięki którym ta wycieczka była interesująca.

00:00 / 00:00

Podczas spaceru można było obejrzeć i poznać historię m.in. wieży ciśnień, elektrowni wodnej czy mleczarni, a nawet fabryki cygar i browarów. Spacer poprowadził historyk Adam Płoski, który opowiedział o Barczewie jako mieście w XIX wieku samowystarczalnym i rozwiniętym.

Jak dawniej żyli mieszkańcy? Gdzie pracowali? Co produkowano? Mogli się dowiedzieć, gdzie był XVII-wieczny browar klasztorny, gdzie bracia zakonni produkowali piwo. Gdzie był XX-wieczny browar, jak funkcjonowała kanalizacja. Gdzie była fabryka cygar, mleczarnia, piekarnia, jak miasto było rozwinięte i samowystarczalne.

00:00 / 00:00

Spacer z przewodnikiem był pierwszym wydarzeniem zorganizowanym przez nowo powstałą w Barczewie fundację Stacja Warmia. W planach są kolejne wydarzenia dla mieszkańców – powitanie majówki dla najmłodszych oraz rajd rowerowy.

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewo, turystyka, zabytki
Znaleziska archeologiczne z Ełku i Barczewa na liście odkryć dekady

Dwa znaleziska archeologiczne z Warmii i Mazur w rankingu National Geographic Polska. Pismo podsumowało odkrycia ostatniej dekady i w pierwszej dziesiątce znalazły się znaleziska z Ełku...

Zamknij
RadioOlsztynTV