Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tegoroczny sezon turystyczny bliski rekordu z poprzednich lat

Sezon turystyczny w Polsce zbliżył się do rekordów z lat ubiegłych. Wzrósł ruch turystyczny krajowy i przyjazdowy zagraniczny. Jak powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, zagraniczni turyści docenili Polskę ze względu na atrakcyjność cenową.

Ten sezon wakacyjny, a także pierwsze półrocze możemy wstępnie podsumować jako istotny wzrost ruchu turystycznego przyjazdowego. Turystyka krajowa jest na poziomie zbliżonym do rekordowych lat zwłaszcza roku 2019

– ocenił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Zastrzegł, że pod koniec października pojawią się dane z bazy noclegowej GUS i wówczas będzie można w pełni podsumować sezon.

Z danych jakimi dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także z przeprowadzonych ankiet wynika, że zagraniczny ruch przyjazdowy wzrósł średnio o 20-30 procent. Dla przykładu z Czech do Polski przyjechało o 100 procent więcej turystów.

W przypadku takich krajów jak Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa te wzrosty są mniejsze: 30, 40, 50 procent

– poinformował Gut-Mostowy.

Największym zainteresowaniem turystów zagranicznych cieszyły się takie regiony jak województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, małopolskie czy województwo dolnośląskie, a także podlaskie.

Turystyka zagraniczna przyjazdowa wróciła do wielkich miast. Kraków, Gdańsk, Wrocław, które są w tych regionach w dużym stopniu konsumują wzrosty turystyki zagranicznej przyjazdowej

– stwierdził wiceminister.

Z badań ankietowych wynika, że turyści zagraniczni postrzegają Polskę jako kraj wart poznania, z bogatym dziedzictwem i historią.

Podstawowym argumentem, który decydował o tym, że turystyka zagraniczna przyjazdowa w tym roku tak bardzo się rozwinęła były: atrakcyjność cenowa i dostępność komunikacyjna, która pozwalała szybko przemieszczać się przez Polskę i docierać do atrakcji turystycznych

– wskazał.

Bardzo ważnym czynnikiem, podkreślanym przez turystów z Bliskiego Wschodu odwiedzających Polskę było poczucie bezpieczeństwa. To także podkreślali turyści z całego świata.

Jeśli chodzi o ruch turystyczny w różnych regionach to Wielkie Jeziora Mazurskie i obszary górskie przyciągnęły najwięcej turystów.

Nie tylko więc polskie morze było preferowane przez polskich i zagranicznych turystów

– stwierdził sekretarz stanu.

Na konferencji przypomniano również, że powstała nowa aplikacja turystyczna na telefon dotycząca promocji zbytków – Monument App – narzędzie, które pozwoli turyście podczas pobytu zobaczyć jakie ma najważniejsze atrakcje historyczne i kulturowe w okolicy, w której przebywa. Minister dodał, że uczestniczy ruchu turystycznego za pomocą aplikacji mogą się dzielić swoimi opiniami o poziomie atrakcyjności zabytków.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke zwrócił natomiast uwagę, że w Polsce obecnie jest już 47 obiektów gastronomicznych wyróżnionych przez Michelin.

Zdobyliśmy pierwszy raz dwie gwiazdki – Kraków ma restaurację z dwiema gwiazdkami Michelin i wraca gwiazdka do Warszawy i do Poznania, w związku z tym w rankingu państw pod względem turystyki gastronomicznej idziemy do góry

– zauważył.

Zachęcał kolejne regiony Polski i miasta do ubiegania się o kolejne wyróżnienia i gwiazdki Michelin.


Autor: A. Bytniewska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w turystyka, Warmia i Mazury, turyści
Czy potencjał turystyczny Warmii i Mazur jest na pewno duży? Jeziora i zabytki nie wystarczają

Potencjał turystyczny Warmii i Mazur wcale nie tak duży, jak by się mogło wydawać. Główny Urząd Statystyczny przygotował opracowanie na temat potencjału turystycznego polskich powiatów, miast...

Zamknij
RadioOlsztynTV