Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tanieją kredyty. RPP obniża stopę procentową do najniższego poziomu w historii

Fot. fotolia

Spadnie oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Rada Polityki Pieniężnej w trybie nadzwyczajnym obniżyła stopy procentowe.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego została obniżona z 1,5 proc. do poziomu 1 proc. Rada postanowiła tak podczas jednodniowego posiedzenia, na którym zwyczajowo nie są podejmowane decyzje o wysokości stóp.

RPP ustaliła także stopę depozytową na poziomie 0,50 proc. w skali rocznej; stopę redyskonta weksli na poziomie 1,05 proc. w skali rocznej; stopę dyskontową weksli na poziomie 1,10 proc. w skali rocznej.

Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.

– podkreślono.

Jednocześnie Rada podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 0,5 proc., a także decyzję o podwyższeniu oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej NBP. Jak uzasadniono, celem tej decyzji było ograniczenie ryzyka wpływu aktualnych zaburzeń gospodarczych na podaż kredytu.W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano, że na początku bieżącego roku w gospodarce światowej utrzymywał się relatywnie niski, choć stabilny wzrost gospodarczy. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa perspektywy globalnej koniunktury wyraźnie się pogorszyły w ostatnim okresie.

Aktualne prognozy sugerują, że w dalszej perspektywie nastąpi poprawa koniunktury, jednak jej tempo będzie zależało od skuteczności działań hamujących epidemię, a także wpływu zaburzeń na dochody i nastroje podmiotów gospodarczych w dłuższym okresie

– uważa RPP.

Ponadto NBP będzie oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie nowych kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym przez banki. W ocenie Rady, wszystkie powyższe działania będą ograniczać negatywne konsekwencje gospodarcze rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w dalszej perspektywie będą sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej oraz umożliwią kształtowanie się inflacji na poziomie celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych, czyli o 0,5%. Wcześniej Rada obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Ostatnia podwyżka głównej stopy procentowej – referencyjnej, nastąpiła w maju 2012 r., kiedy wzrosła z 4,50 proc. do 4,75 proc. Od tamtej pory, do obecnej zmiany, RPP obniżała tę stopę dziesięć razy.

 

Autor: Marcin Musiał (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, kredyty, NBP, stopa procentowa, Rada Polityki Pieniężnej
Dodatkowe pieniądze zasilą szpitale, do których trafiają pacjenci z SARS-Cov-2. Placówki w regionie dostaną prawie 3 miliony złotych

Ponad 92,5 miliona złotych na zakupy dla szpitali przekazano wojewodom z rezerwy budżetowej - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na uzupełnienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV